Sepsis vakaları dünyada geçtiğimiz yıllara oranla yaklaşık % 20 artış göstermiştir

13 Eylül Dünya Sepsis günü olması nedeniyle Eskişehir Rotary kulübü, Bozüyük Rotary Kulübü, Anadolu Rotary Kulübü, Yunus Emre Rotary Kulübü, Eskişehir Yazılıkaya Rotary Kulübü, Gordion Rotary kulüpleri ile Eskişehir Rotaract, Eskişehir Yazılıkaya Rotaract, Gordion Rotaract kulüpleri ortak olarak sepsis farkındalığı için Op. Dr. Alev Özdemir Karabağ, Uzm. Dr. Melek Ertan, Op. Dr. Esen Karakaya ile birlikte gün boyu sepsis ile ilgili bilgi verilerek sepsis farkındalığı yaratılmıştır.

                Sepsis vakaları dünyada geçtiğimiz yıllara oranla yaklaşık % 20 artış göstererek 50 milyon rakamlarına ulaşmıştır. Ne yazık ki dünyada her 5 kişiden biri Sepsis nedeniyle yaşamını kaybetmektedir. Sepsis, vücudun bir enfeksiyona karşı tepkisi kendi dokularına ve organlarına zarar verdiğinde ortaya çıkar. Özellikle ERKEN TANI OLMADIĞINDA Şok, Çoklu Organ Yetmezliği ve Ölüme yol açabilir.

                Dünyayı etkisi altına alan Covid 19 pandemisi ve Sepsis’ ten korunmak için maske, mesafe , sabun kullanımı kurallarına mutlaka uyulması, riskli yaş grubu ve kronik hastalığı olanların öncelikli olarak dikkat etmesi gereklilikleri ve sepsis bulguları doktorlarımız tarafından gün boyu vatandaşlarımıza, kan ve kök hücre bağışçılarımıza bilgi olarak aktarılmıştır. Aynı zamanda bilgilendirme broşürleri sürekli dağıtılmıştır.

Tüm hakları saklıdır. © 2020