Tükoder Eskişehir Şube başkanı uyardı

Yakın bir dönemde ÖTV düzenlemesi ile bir takım araçların ÖTV oranları arttırılmıştır. Bu artışla birlikte bir takım firmalar tüketicileri mağdur etmişler, ÖTV farkını tüketiciye yansıtmaya çalışmışlardır. Bir tüketicimizden yakın bir zamanda gelen şikayet üzerine, daha fazla tüketicimiz mağdur olmasın diye, tüketicilerimizi koruyan hukuki yollar hakkında Tükoder Eskişehir Şubesi olarak açıklama yapma ihtiyacı duyduk.

 

Derneğimize başvuran tüketicimizden hareketle konuyu biraz daha somutlaştırmak istiyorum. Tüketicimiz ÖTV zammı gelmeden birkaç gün önce 2.5 milyon Türk Lirası tutarında bir aracı bedelini ödeyerek satın alıyor. Ancak firma, aracın ellerinde olmadığını birkaç gün içerisinde geleceğini ve tescil işlemlerinin o zaman yapılacağı bilgisini veriyor. Araç firmaya ulaşmadan ÖTV zammı geliyor ve firma, tüketiciden 600 bin TL ÖTV farkı 212 bin TL de fiyat farkı çıktığını toplamda 812 bin TL ödemesi halinde aracın kendilerine teslim edileceği bilgisini veriliyor.

 

Örneğimizden hareketle, bu ve buna benzer durumlar karşısında, tüketicilerimiz ne yapmalı hangi mercilere başvurmalıdır? Bu hususlara değinmek istiyoruz.

 

Araç satış sözleşmesi iki tarafa borç yükleyen çift taraflı bir sözleşme tipidir. Alıcı dediğimiz tüketici araç bedelini tam ve eksiksiz ödediğinde satıcı taraf aracı derhal teslim etmek zorundadır. Araç mülkiyetini devretme yükümlülüğünü yerine getirmeyen satıcı taraf, bu süreçte meydana gelecek tüm külfetlerin sonuçlarına katlanmak zorundadır. Dolayısıyla somut örneğimizde ÖTV farkından satıcı firma sorumludur. 212 bin TL fiyat farkının talep edilmesi ise, baştan itibaren sözleşmeye bağlılık ilkesi olarak bilinen ahde vefa ilkesine aykırılık teşkil ettiğinden haksız ve hukuksuzdur.

 

Ayrıca 13.10.2011 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile artırılan ÖTV oranından kaynaklı kendilerine bedel yansıtan firmalar hakkında mahkemeye başvuran tüketicilerimiz haklı bulunmuş olup, bu karar halihazırda mağdur edilen tüketicilerimiz için de emsal teşkil etmektedir.

 

Tüketicilerimiz, böyle bir durum ile karşılaştıklarında derhal satıcı firmaya ihtar keşide ederek haksız taleplerini kabul etmediklerini, aracı satın alması halinde sözleşmeye aykırı davranan firma hakkında hukuki yollara başvuracağını bildirmeleri gerekmektedir. Sonrasında aracı fahiş bir fiyata almak zorunda kalan tüketicimiz yasal yollara başvurarak ödemiş olduğu fiyat farkını faiziyle birlikte talep edecektir.

 

Son olarak, tüketicilerimiz haksız ticari uygulama da bulunan firmalar hakkında,  CİMER’e başvuruda bulunarak durumu yetkililere bildirmeleri ve vakit kaybetmeden kanuni yükümlülüklerini yerine getirerek yasal yollara başvurmalarını tavsiye eder, teşekkür ederiz dedi.

 

                                                                                                      

            

Tükoder Eskişehir Şube başkanı uyardı
Paylaş
Popüler Haberler
Tüm hakları saklıdır. © 2020