Pandemide El Egzaması
30.11.-0001 00:00:00
Paylaş
Pandemide El Egzaması

      ESOGÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı  Doktor Öğretim Üyesi Hilal Kaya Erdoğan pandemide el yıkamanın önemine değindi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Covid-19 pandemisiyle mücadele etmekteyiz. Bu mücadelede en önemli koruma basamakları maske kullanımı, sosyal mesafenin korunması ve el yıkamadır. El yıkama ve maske kullanımı sırasında nelere dikkat etmeliyiz?

Dermatoloji bakış açısıyla kısaca bunlardan bahsedeceğiz. Derimiz, dış dünyayla aramızda bariyeri sağlayan en önemli organdır. Çok sık el yıkamakla bu bariyer bozulabilir. Bunun sonucunda çeşitli mikroorganizmaların deriden geçişi kolaylaşabilir, egzama oluşabilir. Bunları önlemek için el yıkamada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Eller en az 20 saniye boyunca bilekler, parmak araları ve tırnak altları ihmal edilmeden yıkanmalıdır. Yüzük ve bileklik kısımlarında sabun ve temizleyici artıkları kalıp egzamaya neden olabileceği için mümkünse pandemi süresince takı ve saat kullanılmamalıdır. Ellerin iyice durulandığından ve ellerde sabun artığı kalmadığından emin olunmalı, sonrasında eller tercihen yumuşak bir kağıt havluyla kurulanmalıdır. El yıkamada sabun tercihi de önemlidir. Derinin Ph’ına uygun renksiz ve kokusuz sabunlar tercih edilmelidir. Sıvı sabunlar ve antibakteriyel sabunlar yerine mümkünse eczanelerde satılan derinin Ph’ına uygun temizleyiciler, bebek şampuanları veya katı beyaz sabunlar kullanılabilir.

Suyun sıcaklığı önemli bir diğer konudur. Çok sıcak veya çok soğuk su kullanımı cildimizin kuruması ve çatlamasına yol açacağı için ılık su kullanılmalıdır. Her yıkamadan sonra eller nemlendirilmelidir. El yıkanmadığında %70 alkol içeren el dezenfektanları veya kolonya tercih edilebilir. El dezenfektanı veya kolonyada el yıkamada olduğu gibi 20 saniye boyunca veya kuruyana kadar parmak araları bilekler dahil olmak üzere tüm ele sürülmelidir. El yıkamadan sonra ise tekrar dezenfektan kullanımı tahrişi artıracağı için önerilmemektedir. Tüm bu kurallara uyulmasına rağmen sıklıkla deride kuruluk, çatlama, kızarıklık bazen de kontakt dermatit olarak adlandırdığımız egzama oluşabilmektedir.

Ellerin her yıkama ve kurulamadan sonra nemlendirilmesi oldukça önemlidir. Nemlendiricinin renksiz ve kokusuz olmasına özen gösterilmelidir. Nemlendirici olarak katı vazelin ekonomik bir tercihtir. Gün içinde daha az yağlı krem veya losyon formunda bir nemlendirici kullanılabilir.

Gece yatmadan önce merhem pomat formunda yağlı bir nemlendirici sürülüp pamuklu bir eldiven giyilerek gece boyunca ellerin nemlendirilmesi sağlanabilir. Bu önlemlerin yeterli olmadığı durumda kortizonlu krem kullanımı gerekebilir. Bu durumda bir dermatoloji uzmanına danışılmalıdır.

Sosyal mesafenin korunması ve izolasyon enfeksiyondan korunmak için oldukça önemlidir. Sedef, egzama veya kurdeşen hastaları bağışıklığı baskılayan ilaç kullandıklarından risk grubunda yer almaktadırlar ve sosyal izolasyona dikkat etmeleri gereklidir. Tedavilerin devamı veya seyri konusunda hekimleriyle iletişime geçmeleri önerilmektedir

Tüm hakları saklıdır. © 2020