SON DAKİKA
Eskişehir lokantacılar odası başkanı Bahar Bilen
30.11.-0001 00:00:00
Paylaş
Eskişehir lokantacılar odası başkanı Bahar Bilen

Eskişehir lokantacılar odası başkanı Bahar Bilen Kovid-19 sürecinde mesleki anlamda yaşadıklarını anlattı.

Bildiğiniz gibi yaklaşık 10 ay önce corona virüsü ile tanıştık. Tüm dünyada olduğu gibi şehrimizde de, Türkiye’mizde de kovid -19 bütün sektörleri etkilediği gibi esnafımızı çok ciddi etkiledi.

Ama bizi çok ciddi etkiledi 3 aya yakın kapalı kaldık biliyorsunuz. 3 aydan sonra dükkanlarımızı açtık, yaralarımızı sarmaya çalışırken geçen ayın 17 sinde tekrardan bir kararla dükkanlarımız yeniden kısıtlandı, kısıtlı olarak çalışmaya bırakıldı. Yaklaşık 10 aydır kapalı olan esnaf arkadaşlarımız var, hiç bir gelirleri yok, çırpınıyorlar ne yapacaklarını da bilmiyorlar bir sürü yatırım yapmışlar. Bunlarla ilgili bir takım kararlar alınmalı. Bazı yaygın görsel ve yazılı medyada sürekli lokantaları, restoranları hedef haline getiriyor bazı köşe yazarları veya konuşmacılar. Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Şunu belirtmek istiyorum bir kere virüsün kaynağı biz değiliz.Yani bunu vurgulamak istiyorum. Zaten pişirdiğimiz yemekler yüksek ısıda pişiyorlar, virüs üretmeleri mümkün değil.

Gereken sosyal mesafe kurallarına, dezenfektanlara vesaire tüm hijyen kurallarına esnaflarımız uymaktadır. Sadece esnafımızın üzerinden tedbir yürütülmemeli. Eğer tedbir  alınacaksa bunu sanayicisi, tüccarı, esnafı, memuru, halkımız topyekün bir karar almamız lazım ki bu illetten kurtulalım. Yoksa bundan kurtulmamız mümkün değil. Bu süreç bize çok zarar verdi, yara verdi. Biz çok yorulduk bu durumdan.

Odamıza bağlı 1.000 tane ama ticaret odasıyla birlikte 3.000 in üzerinde işletme var. Bunların çalışanlarıyla birlikte bazı işletmeler de 30 kişiye yakın çalışıyorlar. En küçük işletme de 5 kişi çalışıyor. Burda 1 aşçı, 1 aşçı yardımcısı, 2 garson, 1 işletmeci olsa 5 kişi. Biz bunu ortalama 7-8 kişiye tekabül ediyoruz. 8 kişi 250 bin kişiye  tekabül eder, 25.000 aileden yani 100.000 in üzerinde kişi  bu sektörde bizzat etkileniyor.

Tedarikçi firmalar, marketler, kasaplar, manavlar ciddi şekilde etkileniyor.  Bizim sektörü bacasız fabrika diye nitelendiriyoruz.

Sadece üzerimizden tedbir alarak bu iş çözülmez. Yetkililer burdan sesleniyoruz bize destek, olsunlar bize kulak versinler. Birlikte çözelim. Ne yapılacaksa bizler her zaman milletimizin, bayrağımızın yer almışızdır. Her zaman fedakarlık yapmışızdır, ne gerekiyorsa yapmaya da hazırız. Sektörümüz bu konuda fedakarlık yapmaya hazır. Ama birlikte bu işi çözelim. Kökünü kurutalım, bunun kuluçka süresi neyse, kaç günse, kapatalım 15 gün, 20 gün, 1 ay her neyse bu işin kökünü kurutalım. Ondan sonra herkes işine baksın yoksa biz bittik.

Tabi aracılığınızla bunları duyurmaya çalışıyoruz. Bir üst makamlarımıza,  hükümet yetkililerine, Sağlık bilim kuruluna tabi bunları iletiyoruz. Burda 3 aya yakın kapalı kaldık demiştim, Yani 25.000 liralık can suyu kredisi aldık, destek kredisi aldık tabi geçen ay  bu krediler tahakkuk etti. Tam yaralarımızı sarmaya başladık. Yeni yeni toparlamaya, geçmişe dönük kiralarımızı ödeme planı oluşturduk. Krediler tahakkuk etti, vergiler tahakkuk etti, ödeme planı, kiralar derken şimdi birde bu başımıza geldi. Şu Anda ne yapacağımızı bilmiyoruz. Açıkçası bunları nasıl ödeyeceğiz, bunun üstesinden nasıl geleceğiz.

Burada çok acil yetkililerimizden , kiralarımızı kontrat üzerinden neyse herkesin kayıtlı kiralarımızı karşılamalılar. Çok ciddi Elektrik giderlerimiz var, difrizlerimiz, dolaplarımız dolu bunlar karşılanmalı çünkü mahçup olmak istemiyoruz. Elektiriklerimiz kapanırsa orada sakladığımız ürünlerimizde gidecekler. Burada da bir zarar uğrayacağız.

Birde ne kadar süreceğini de bilmiyoruz, elimizde ki ürünlerin tarihi geçme süresi söz konusu. Bunlarla ilgili de tespitler yapılmalı. Burada hükümetimizden çok acil, hızlı kararlar bekliyoruz. Zaten bitiktik çok ağır günler bekliyor bizi. 

Çok acil dükkanını kapatan esnaf arkadaşlarımıza asgari düzeyde cep harçlığı, bu olmazsa olmaz, çalışan personellerimize destek kesinlikle maaşlarını karşılamalılar. Birde şu çağrım Saat 20:00 dan itibaren paket servisine dönüyor bütün işletmelerimiz,%20 ye yakın işletme kalıyor diğerleri kapatacak büyük ihtimalle. Online satış yapacaklar, online satış firmaları burada çok ciddi komisyon alıyorlar, burdan kendilerinden isteğim devlette, yetkililerimizde bu işe müdahale etsinler. Komisyonlarında indirimler bekliyoruz yoksa zaten düşük maliyetler, düşük satışlar, 45 gün sonra ödenen paralar, esnafımızın ayakta durması mümkün değil. Bunu ivedi bir şekilde talep ediyoruz. Komisyonlarının düşürülmesini istiyoruz dedi.

Tüm hakları saklıdır. © 2020