İztuzu’nda yumurtlama başladı, gezginler henüz dönmedi
16.05.2021 17:45:48
 width=
Paylaş
İztuzu’nda yumurtlama başladı, gezginler henüz dönmedi

Muğla’nın Ortaca ilçesi İztuzu kumsalında Caretta carettalar’ın çiftleşme ve yuva yapma dönemi hızla sürüyor. 27 Nisan’da gerçekleşen ilk yumurtlamanın ardından yuva sayısı 20’ye ulaştı. Öte yandan 19 Ağustos 2020 yılında Patara kumsalından bırakılan Likya ve Belkıs, 21 Ağustos 2020’de Belek kumsalından denize bırakılan Kadriye ve Belek,  23 Ağustos 2020’de İztuzu kumsalından uydu takip cihazları takılarak bırakılan yolculuğa çıkan Uğurlu isimli Caretta caretta’lar şu ana kadar bırakıldıkları alanlara dönüş yapmadı. 28 Ağustos 2020’ta İztuzu’ndan bırakılan ve şu ana kadar 10 bin kilometrelik en fazla yolu tüketerek İyon Denizi’nde turlayan Tuba’nın ardından, Patara’dan yola çıkan Likya isimli Caretta caretta ise 3 bin 84 kilometre yol kat ederek Tunus’a ulaşmayı başardı.

60 GÜN SONRA DENİZE ULAŞACAKLARCovid-19 tedbirleri kapsamında turist dışında ziyaretçi sakinliği nedeniyle daha rahat bir ortamda çiftleşme ve yuva yapma dönemi yaşayan Caretta carettalar, 27 Nisan’da İztuzu sahilinde ilk yuvayı yaparak, yumurtalarını bıraktı. Yavrular, yumurtadan yaklaşık 60 gün sonra çıkarak denize ulaşacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün desteğiyle kurulan Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Proje Yöneticisi ve Pamukkale Bilim Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yakup Kaska SÖZCÜ’ye konuştu. Kaska, “Merkezde görev yapan ekibimiz sahilde gece boyu nöbet tutarak kaplumbağaların yumurtlama anını takip ediyor. Tespit edilen yuvalar kafeslenip koruma altına alınıyor. Son beş yılda 500-700 civarında yuva kaydedilen kumsalda, bu sene de yine yüksek rakamlarda olmasını bekleniyoruz” dedi.

DEKAMER’E 13 YILDA 250 KAPLUMBAĞA GELDİ2008 yılından itibaren DEKAMER’e taşınan 250 kaplumbağadan 142 tanesinin iyileşerek doğal yaşam ortamlarına bırakıldığını belirten Prof. Kaska, “Maalesef 100 adet yaralı kaplumbağa ise hayatını kaybetti. 2017 yılı içerisinde 33 yaralı kaplumbağa geldi. 15 tanesi denize gönderilirken, 10 yaralı da hayatını kaybetti ve şu anda merkezde 8 adet deniz kaplumbağasının tedavisi devam ediyor” diye konuştu.

12 KAPLUMBAĞA UYDU CİHAZIYLA TAKİP EDİLİYOR19 Ağustos 2020 yılında Patara kumsalından bırakılan Patara, Likya ve Belkıs, 21 Ağustos 2020’de Belek kumsalından denize bırakılan Kadriye ve Belek, 23 Ağustos 2020’de İztuzu kumsalından uydu takip cihazları takılarak bırakılan yolculuğa çıkan Uğurlu isimli Caretta caretta’lar şu anda Akdeniz’i turluyor. Efe güneye iniyor 300 kilometre gitti ancak MAVA ve Tonyukuk ise Dalyan bölgesinde dolaşıyor. 28 Ağustos 2020 tarihinde Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi İztuzu Kumsalından bırakılan Tuba 10 bin kilometrelik en fazla yolu tüketerek İyon Denizi’nde turluyor. Patara’dan yola çıkan Likya isimli Caretta caretta ise 3 bin 84 kilometre yol kat ederek Tunus’a ulaşmayı başardı.29 Ağustos’ta Mersin’den bırakılan Göksu ise yine tura dev am edenlerden.LİKYA’NIN ROTASI19 Ağustos 2020 tarihinde Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi kumsalından denize bırakılan Likya isimli Caretta caretta Rodos Adası’nın Lindos Bölgesine ulaştı. Bir süre bu bölgede gezen Likya, başka hiçbir yerde konaklamadan Libya’nın Derne limanına ulaştı. Devamında yine Libya’nın Al Quabbah, Shahat, Marj (Lübnan) ve yine Libya’nın Tocra, Bengazi, Mintagat Wadi Harawah, Sirte, Buerat, Mısrata, Khoms, Trablus, Cenzur, Sabrahta, Zuvare, Abu Kammash limanlarında konakladı. Buradan Tunus’un Dijerba Adası çevresini iki kez turladıktan sonra Birkaç tur da Gabes Körfezi’nde attı. Hala Tunus’ta Boughrara ile Dijerba Adası çevresinde konaklamayı sürdürüyor. Likya, şu ana kadar 3 bin 84 kilometre yol kat etmiş durumda.

Haber Mustafa Sarıipek
Popüler Haberler
Tüm hakları saklıdır. © 2020