Marmaris’te çevrecilerin tepkisini çeken plaja açıldı
12.06.2021 17:01:21
 width=
Paylaş
Marmaris’te çevrecilerin tepkisini çeken plaja açıldı

MUĞLA- MUĞLA’nın Marmaris ilçesinin turistik İçmeler Mahallesi’nde yapılmaya başlandığında ağaçların kesilmesi ve denize sıfır betonlaşmanın yapıldığı gerekçesiyle çevrecilerin tepkisini çeken “5 Yıldızlı Halk Plajı” Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan tarafından açıldı. Bakan Yardımcısı Alparslan mavi bayrağı direğe astı.

MUĞLA’nın Marmaris ilçesinin turistik İçmeler Mahallesi’nde yapılmaya başlandığında ağaçların kesilmesi ve denize sıfır betonlaşmanın yapıldığı gerekçesiyle çevrecilerin karşı çıktığı 10 milyon 200 bin liraya mal olan “5 Yıldızlı Halk Plajı” açıldı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan tarafından açılan bin şezlong alabilecek plajdan giriş ücreti alınmayacak. Bakan Yardımcısı Alparslan mavi bayrağı direğe astı.Kültür Turizm Bakanlığı’nın turizmin yoğun olduğu şehirlerde gelen talep üzerine halkın ücretsiz yararlanması için beş yıldız konforunda başlattığı, nitelikli halk plajı projelerinden biri sayılan İçmeler Halk Plajı 60 günde tamamlanarak hizmete girdi.

AÇILIŞ TÖRENİ DÜZENLENDİ11 kilometrelik plaja sahip olan Marmaris’in İçmeler Mahallesi’ne ikinci Halk Plajı yapıldı. Yeni yapılan plaj öncesinde de halkın kendi şemsiyesi ve şezlonguyla gelip denizden yararlandığı alana 5 yıldızlı plaj gerçekleştirildi. Açılışa Kültür ve Turizm Bakanı Nadir Alparslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Güvenç Görgülü, Muğla Valisi Orhan Tavlı, AKP Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, AKP Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Marmaris İlçe Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, kamu kurum kuruluş daire müdürleri, turizmci ve işadamları katıldı.Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler adına bir dakika saygı duruşu ardından İstiklal Marşı okundu. İzmir Devlet Opera sanatçıların mini konser verdi. MUĞLA’YA İKİNCİ 5 YILDIZLI PLAJMuğla’ya ikinci 5 yıldızlı bir halk plajı yapıldığını belirten AKP Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, “Nitelikli tesisleri aratmayacak her türlü konfor ve özelliğin olduğu halk plajı kısa sürede bitirilerek halkımızın hizmetine sunuldu. Böyle güzel bir hizmeti Muğla’mıza kazandıran başta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve tüm destek veren kuruluşlara teşekkür ederim” dedi.HALKIMIZA NİTELİKLİ HİZMETLERİMİZE DEVAM EDECEĞİZTürk turizminin 40 yıldır sürekli yükselişte olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan şunları söyledi:“Salgın belası gelmeden önce ülkemiz dünyanın gıpta ile bakıp örnek gösterdiği ülke idik. 2020 ve bu yıl çok başarılı işlere imza atacaktık. Turizm; refah, döviz ve kazanç demektir. Bu cennet ve güzellik hiçbir yerde yok. Ülkemizin her bir köşesi çok mükemmel. Anadolu’muz açık hava turizmine sahip. Turizm adına ne dersek diyelim potansiyeli çok yüksek. Bizim turizmcileri en az zararla nasıl geçeriz diyerek desteklerimiz Sayın Cumhurbaşkanı öncülüğünde devam ediyor. Bakanlık olarak 2019 yılından bu yana halk plajlarımızı artırarak devam ettiriyoruz. Çeşme, Bodrum, Antalya, Kemer, Manavgat sonrası Marmaris’te açıyoruz. Buradan çok nitelikli güzel hizmetler sunmayı arzu ediyoruz. Tabii ki eksikler ve noksanlıklar olacaktır. Sizlerin önerisi ve düşünceleri ile bu eksiklerimizi tamamlayacağız. Marmarisliler, turistlere ve tatile gelen vatandaşlarımıza hayırlı olsun.”

MAVİ BAYRAK ASILDIKonuşmaların ardından halk plajı girişinde kurdele kesim töreni gerçekleşti. Sonrasında da Çevre Eğitim Vakfı tarafından verilen Mavi Bayrak, Bakan Yardımcısı Alparslan tarafından göndere çekildi. Alparslan ve beraberindeki heyet yürüyüş yoluna Marmaris’in simgesi olan Sığla Ağacı fidanı dikti. 400 metre uzunluğunda, 7 dönüm alan üzerine kurulan plaj davetlilerle birlikte gezildi.Açılış töreninin ardından heyet karayoluyla Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı sessiz kasaba olarak adlandırılan Akyaka Mahallesi’ne geçerek incelemeler bulunmak üzere hareket etti.

Popüler Haberler
Tüm hakları saklıdır. © 2020