İstanbul
DOLAR27.241
EURO28.8563
ALTIN1675.5

999 sonrası sigortalı işe başlayanlar adalet istiyor      

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
999 sonrası sigortalı işe başlayanlar adalet istiyor      
Abone ol
 Kısa adı EYT olan 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' oluşumunun ardından yeni bir grup, emeklilikte haksızlığa uğradıklarını belirterek dernek kurdu. Kısa adı EMADDER olan Emeklilikte Adalet Derneği üyeleri Eskişehir'de bildiri dağıttı.

 Kısa adı EYT olan 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' oluşumunun ardından yeni bir grup, emeklilikte haksızlığa uğradıklarını belirterek dernek kurdu. Kısa adı EMADDER olan Emeklilikte Adalet Derneği üyeleri Eskişehir'de bildiri dağıttı. EMADDER üyeleri, 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalı olarak işe başladıklarını ve anayasal eşitlik haklarının ellerinden alındığını belirten EMADDER Eskişehir Şube Başkanı Süleyman Yaman, "1 gün, 1 ay, 1 yıl için 17 yıl geç emeklilik sizce adil mi?" diye sordu.

EMADDER, 8 Eylül 1999 sonrası sigorta girişi yapanların bekleme sürelerinin düzeltilmesi ve emekli olabilmeleri için başlattığı mücadelesini sürdürüyor."EŞİT VATANDAŞLIK HAKKINA SAHİP OLMALIYIZ"Yasayla 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan çalışanların emekliliğinde yaş şartı kaldırıldı. Bu durum sigorta girişi 8 Eylül 1999 sonrasında olanların emeklilik için 17-20 yıl daha beklemesi gerektiği sonucunu ortaya çıkardı. 1999 sonrası sigortası olan çalışanların EMADDER çatısı altında başlattıkları anayasal eşitlik hak arayışı devam ediyor. EMADDER Eskişehir üyeleri, Eskişehir Odunpazarı ilçesi Yediler Parkı'nda stant kurarak bildiri dağıttı. EMADDER Eskişehir Şube Başkanı Süleyman Yaman, "8 Eylül 1999 tarih öncesinde ya sigortasız çalıştık, ya staj ya da vatani görevimizi veya bu ülkeye hizmet etmek için tahsil hayatına devam ettik. Bu nedenlerle sigorta girişimiz 2000 li yıllarda yapıldı. EYT düzenlemesi kapsamına alınıp emekli olan çalışanlarla aynı yaşlardayız. EYT yasası ile Erkeklerde 17 yıl kadınlarda 20 yıl geç emekliliğe mahkum edilip elinden Anayasal eşitlik ilkesine dayanan hakları alınan ve bu ülkenin eşit vatandaşlık hakkına sahip olması gereken çalışanlarıyız" dedi."ADALET İSTİYORUZ"Amaçlarının EYT koşullarında emekli olmak veya kapsama dahil olmak değil sadece aralarında açılan kadınlarda 20 erkeklerde 17 yıl geç emeklilik uçurumunun düzenleme yapılarak giderilmesi ve adaletin tüm çalışanlar için tesis edilmesi olduğunu vurgulayan EMADDER Şube Başkanı Yaman şunları söyledi:

"Bütün bu haksızlığın giderilmesi için Emeklilikte Adalet Derneği EMADDER bünyesinde mücadele ediyoruz. 1 gün, 1 ay, 1 yıl için 17 yıl geç emeklilik adil mi? Aynı yaş ve aynı prim gününü ödeyen ancak 8 Eylül 1999 sonrası sigortası başlayan bir kişi 17 yıl sonra emekli olabilmekte. Bu adaletsizliğe dur denilmeli. Bizim de kademeli bir şekilde tablomuzu ciddiye alın ve yasa tasarısından bizim de haklarımızı verin. Adalet istiyoruz. Çığ gibi büyümeye devam ediyoruz. Sosyal medyada 1 milyona yakın takipçimiz var. İki gün önce İzmir'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'a dosyamızı teslim ettik. Mezarda emekliliğe hayır diyoruz. Emeklilik sisteminde adalet istiyoruz. EYT'den geriye kalan 43 yaştan itibaren çalışanların kademeli bir şekilde emekli olmasını istiyoruz. Biz çocuklarımız büyürken yanlarında olamadık ama çocuklarımızın gençlik yıllarında, üniversite yıllarında onların yanında olmak istyoruz."


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP Grup Başkanı Özel, partisinin Konya İl Kongresi'nde konuştuÖnceki Haber

CHP Grup Başkanı Özel, partisinin Konya...

Kütahya’da bir emekliyi telefonla dolandıran 3 şüpheli yakalandıSonraki Haber

Kütahya’da bir emekliyi telefonla doland...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar