İstanbul
DOLAR23.3751
EURO25.2046
ALTIN1474.4

ABD 2 ve 10 yıllık faizleri yatırım perspektifi karşılaştırması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ABD 2 ve 10 yıllık faizleri yatırım perspektifi karşılaştırması
Abone ol
ABD tahvilleri yatırımcılar için her zaman önemli bir yatırım seçeneği olmuştur.

Kısa ve uzun vadeli faizler… ABD tahvilleri yatırımcılar için her zaman önemli bir yatırım seçeneği olmuştur. Bilindiği gibi tahviller süre bakımından farklılık göstermektedir. Bu nedenle, kısa vadeli veya uzun vadeli tahvillere yatırım yapma kararı, yatırımcılar arasında farklılık gösteren tartışmalı bir konudur. Ayrıca, bu araştırma, 2 yıllık ABD tahvilleri ile 10 yıllık ABD tahvillerini karşılaştırmayı ve yatırımcıların bu tahvillere yatırım yapmayı tercih etme nedenlerini incelemeyi amaçlamaktadır.

Yatırım perspektifi… Yatırım yaparken süre önemlidir. Tahvillere yatırım yaparken faiz oranlarını dikkate almak çok önemlidir. Tahvilin süresi uzadıkça faiz oranlarına daha duyarlı hale gelir. Bu nedenle 10 yıllık tahvil faiz oranlarına 2 yıllık tahvillere göre daha duyarlıdır. Ayrıca, vade arttıkça yatırımcılar faiz oynaklığı açısından daha yüksek riskle karşı karşıya kalmaktadır. Yine de bu, 2 yıllık tahvilleri destekleyen bir faktördür.

Öte yandan, 10 yıllık tahvilleri destekleyen birçok faktör var. İlk olarak, 2 yıllık tahviller para politikasındaki değişikliklere karşı çok hassastır. Bu nedenle, politika değişiklikleri bu tahvillerde istenmeyen bir oynaklık yaratır. İkincisi, uzun vadeli tahviller istikrarlı getiriler sağlar. TD Asset Management’ın (TDAM) bulgularına göre, kısa vadeli tahviller reel rakamlara göre negatif getiri (%-0,75), uzun vadeli tahviller ise pozitif reel getiri (%0,40) sağlıyor. Bu veriler 1 yılı 10 yıl ile karşılaştırsa da, yorum 2 yıl ile 10 yıl arasındaki tartışma için de geçerli.

Son olarak, yatırımcıları uzun vadeli tahvillere yönelten en önemli faktör olan hisse senedi portföy çeşitlendirmesi için bir yatırım fırsatı olarak hizmet etmektedirler. Kısa vadeli tahviller de çeşitlendirme sunsa da, uzun vadeli tahviller çeşitlendirme açısından daha iyi bulunmuştur. TDAM’a göre, çeşitlendirmeden yararlanmak için büyük bir özkaynak riskine sahip olmaya gerek yoktur, %10 özkaynak riskine sahip bir portföy bile bundan yararlanabilir. Üstelik bu nedenler uzun vadeli tahvilleri desteklemektedir

Sonuç? Bugünlerde, ABD’de 2 yıllık ve 10 yıllık tahviller arasındaki getiri eğrisi tersine çevrilmesi, 2000 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu nedenle bu bir resesyon işareti olarak yorumlandı. Bu duruma yönelik hareket, beklentileri aşan TÜFE artışından sonra başladı. Dolayısıyla bu artış, enflasyonun 1981’den bu yana en yüksek hıza ulaştığını kanıtladı. Ayrıca bu durum, durumun iyileşme belirtileri göstermemesi halinde gerçekleşeceği şeklinde yorumlanan durgunluk endişelerini artırdı. Son olarak, Bank of America’dan ekonomistler, bu doğrultuda ABD’de bu yıl için ılımlı bir durgunluk öngörüyorlar.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
2 terörist etkisiz hale getirildiÖnceki Haber

2 terörist etkisiz hale getirildi

Arthur Masuaku Beşiktaş’taSonraki Haber

Arthur Masuaku Beşiktaş’ta

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar