İstanbul
DOLAR23.3751
EURO25.2046
ALTIN1474.4

Birlik Sağlık Sen: “İlaç katkı payı Türklere var, Suriyelilere yok”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Birlik Sağlık Sen: “İlaç katkı payı Türklere var, Suriyelilere yok”
Abone ol
Birlik Sağlık Sendikası tarafından yapılan açıklamada Türk vatandaşların ilaçta katkı payı ve muayene ücreti öderken Suriyeli mültecilerin ödememesini eleştirerek, “Kendi vatandaşlarımıza karşı yapılmış olan bir haksızlıktır” denildi

 

Mustafa SARIİPEK/
Birlik Sağlık Sendikası tarafından yapılan açıklamada Türk vatandaşların ilaçta katkı payı ve muayene ücreti öderken Suriyeli mültecilerin ödememesini eleştirerek, “Kendi vatandaşlarımıza karşı yapılmış olan bir haksızlıktır” denildi.

Yıllarca sağlık pirimi ödeyen Türk vatandaşlarının ilaçta katkı payı ve muayene ücreti öderken Suriyeli mültecilerin ödememesini eleştiren Birlik Sağlık Sen sert bir açıklama yaptı. Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “Kendi vatandaşlarımıza karşı yapılmış olan bir haksızlıktır” dedi.
Doğruyol, yıllarca sağlık pirimi ödeyen işçi memur ve Bağkurlu vatandaşlarımızın, emekli olduklarında yüzde 10, çalışırken yüzde 20, ilaç katkı payı, devlet hastanelerine gittiklerinde 10TL muayene ücreti ödemelerini söyledi.
SURİYELİ MÜLTECİLERDEN DE KATKI PAYI VE MUAYENE ÜCRETİ ALINMALIDIR
Birinci basamak sağlık hizmetleri sunumunu gerçekleştiren aile hekimliği siteminde bile reçeteye yazılan ilaç başına 1TL gibi cüzi bir ücret bile olsa alınmasının doğru olmadığını savunan Genel Başkan Doğruyol şunları söyledi: “EURO kurunun 10TL ile sabitlenmiş olmasından, pek çok ilacın temininde sıkıntı yaşanıyor. Vatandaşlarımızın piyasada ki pek çok ilaca fark ödeyerek alması, sağlık kurulu raporu olan pek çok ilaca bile ücret farkı ödenmesi, bazı ilaçların neredeyse ücretlerinin yarısını vatandaşın cebinden ödemesi devletin verdiği sağlık hizmetlerini kısmen ücretli hale getirmektedir. Piyasadaki ilaçların yaklaşık yüzde 35 inde ücret farkının çıkması da sıkıntıyı ortaya koymaktadır. Mültecilerin yaşadığı bazı bölgelerdeki hastanelerin genel olarak mültecilere hizmet etmesi de olayın vahametini ortaya koymaktadır. Sağlık Bakanlığı ve mevcut hükümet hızlı bir şekilde yerli ilaç üretimini teşvik etmelidir. İlaçlarımız ve aşılarımız millileştirilmelidir.”
 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İnsansız su altı aracı PUSAT deniz canlılarının keşfinde kullanılacakÖnceki Haber

İnsansız su altı aracı PUSAT deniz canlı...

Hentbol Kadınlar Süper Ligi'nde Şampiyon Anadolu ÜniversitesiSonraki Haber

Hentbol Kadınlar Süper Ligi'nde Şampiyon...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar