İstanbul
DOLAR19.1881
EURO20.8388
ALTIN1214.6

CHP’den müteahhitlerin mal kaçırmasının engellenmesi için kanun teklifi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’den müteahhitlerin mal kaçırmasının engellenmesi için kanun teklifi
Abone ol

 

Mustafa SARIİPEK/MUĞLA
CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay depremde yıkılan binaların müteahhitlerinin mal kaçırmasının engellenmesi için kanun teklifi verdi. 
 
CHP Muğla Milletvekili ve Dijital Mecralar Komisyonu Üyesi Av. Burak Erbay, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilde yıkıma neden olan depremde, yıkılan ya da hasar gören binaların imalatında sorumluluğu olan kişilerin mal varlıklarını kaçırmalarının önlenmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) kanun teklifi verdi.
CHP Genel Merkezi tarafından görevlendirilen İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, Muğla Milletvekili Burak Erbay, İzmir Milletvekili Sevda Erden Kılıç, Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Bursa Milletvekili NurhayatAltaca Kayışoğlu, Antalya Milletvekili Rafet Zeybek ve Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal’dan oluşan Deprem Araştırması Hukuk Komisyonu, ilk etap çalışmalarını tamamladı.
SAVCILIKLAR VE BAROLARLA GÖRÜŞMELER YAPILDI
Depremin büyük yıkıma neden olduğu Adana, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Kilis, Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinde ziyaretlerde bulunan üyeler, Cumhuriyet Savcılıkları, Barolar ve CHP İl Hukuk Komisyonları ile görüşmeler yaptı. Komisyon çalışmaları sonucunda açıklamada bulunan CHP’li Erbay, resmi açıklamalara göre yaklaşık 50 bin kişinin ölümüne neden olan bu yıkımın birçok sorumlusu olduğunu vurgulayarak, “Yaptığımız incelemelerde binlerce yurttaşımızın ölümüne ve yaralanmasına sebep olan binaları yapan müteahhitlerin, ülke dışına kaçmaya çalıştıklarını ve maddi sorumluluktan kaçınmak için mallarını başka kişilere devrettiklerini, bu yolla mal kaçırmaya çalıştıklarını tespit ettik” dedi.
BU KONUDA YETERLİ DÜZENLEME YOK
Bu tür soruşturmalarda müteahhitlerin mal varlıklarına tedbir konulması ile ilgili yeterli düzenleme olmadığını ifade eden Erbay, “Soruşturmalarda, sorumlu müteahhitlerin mal varlıklarına el koyulamıyor. İlerde maddi sorumluluktan kaçmak isteyen müteahhitler de mal varlıklarını başka kişilere devrediyorlar. Bu kapsamda biz de gerekli düzenlemelerin yapılması amacıyla Ceza Muhakemesi Kanunu’nda (CMK) değişiklik yapılması için hazırladığımız kanun teklifini TBMM’ye verdik” şeklinde konuştu.
"HOŞ GÖRÜLEBİLİR VEYA HAFİF SUÇLAR" OLARAK NİTELENDİRİLİYOR
Türkiye’deki hukuki düzenlemelerin, taksirli suçlar nedeniyle yaşamını, vücut bütünlüğünü ya da maddi varlığını kaybeden kişilerin kayıplarının tazmini için yeterli olmadığını ifade eden CHP’li Erbay şunları kaydetti: “Taksirli suçların,  sonuçları bakımından  ‘hoş görülebilir veya hafif suçlar’ olarak değerlendirildiği görülmektedir. Ceza hukukunun temelinde üç amaç bulunmaktadır. Bu amaçlar;  suçlunun ıslah edilmesi, mağdurun tatmini ve suça karşı caydırıcılığın sağlanmasıdır. Ancak ülkemizde, özellikle taksirli suçlara ilişkin mevcut hukuk düzenlemelerinin yetersiz kaldığı apaçık ortadadır. Taksirle suçlarda hapis cezasının yanı sıra para cezası öngörülmelidir. Bu para cezası gerçekten etkili olmalı ve suç nedeniyle zarar gören kişileri maddi ve manevi açıdan tatmin etmelidir. Deprem gerçeği karşısında daha da önem kazanan taksirle öldürme suçları ve yaptırımları konusunda yaşanan eksikliklerin acilen tamamlanması gerekir.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Radyo A gururla 25 yaşındaÖnceki Haber

Radyo A gururla 25 yaşında

CHP’li Sertel basın kartlarıyla ilgili üç önergede 11 ayrı soru sordu, tek yanıt aldı!Sonraki Haber

CHP’li Sertel basın kartlarıyla ilgili ü...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar