İstanbul
DOLAR27.3116
EURO28.9169
ALTIN1667.6

CHP’li Erbay: Beceriksizliğiniz, ihmalleriniz ve yalanlarınız yüzünden ormanlarımız yok oluyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’li Erbay: Beceriksizliğiniz, ihmalleriniz ve yalanlarınız yüzünden ormanlarımız yok oluyor
Abone ol

 Mustafa SARIİPEK/MUĞLA

Muğla'nın Marmaris ilçesi Yalancı Boğaz mevkiinde çıkan orman yangınında yaklaşık 500 hektar ormanlık alanın yandığını belirten CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, “Defalarca uyardık ama bizi dinlemediler. AKP’nin beceriksizliği, ihmalleri ve yalanları yüzünden ormanlarımız yok oluyor” dedi.

Muğla'nın Marmaris ilçesi Yalancı Boğaz mevkiinde çıkan orman yangını söndürme çalışmalarını yakından takip eden CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, orman yangınlarına isyan etti. “Artık yeter!” diye seslenen Erbay, “Defalarca uyardık ama bizi dinlemediler. İhmal ve beceriksizlik nedeniyle ormanlarımız, doğamız yok oluyor. Yüreğimiz yanıyor. Yalan yanlış açıklamalarla gerçeklerin üstünü örtmeye çalışıyorlar. Marmaris yangını AKP iktidarının ülkeyi yönetemediğini bir kez daha göstermiştir.” dedi.
Muğla ve Marmaris halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Erbay, yangının söndürülmesi için mücadele eden Orman Genel Müdürlüğü personeline, itfaiye personeline, belediye personeline, sivil toplum kuruluşlarına, gönüllülere ve bölge halkına teşekkür etti. Erbay, yangın söndürme helikopterinin düşmesi sonucu hayatını kaybeden personele baş sağlığı ve yaralılara da acil şifalar diledi.
DEFALARCA UYARILARDA BULUNDUK ANCAK HİÇBİRİ DİKKATE ALINMADI
Yangın nedeniyle yaklaşık 500 hektar ormanlık alanın yok olduğunu söyleyen CHP’li Erbay, “AKP’nin yanlış politikaları, beceriksizliği ve ihmaller nedeniyle Muğla alev alev yanıyor. Defalarca uyarılarda bulunduk ancak hiçbiri dikkate alınmadı. Orman yangınlarının nedenlerinin ve yangınlara müdahalede yaşanan aksaklıkların neler olduğunun ortaya çıkarılması için TBMM’ye soru önergeleri ve araştırma önergeleri verdik. Marmaris Yalancı Boğaz yangınında bir kez daha gördük ki bugüne kadar yaptığımız uyarılar dikkate alınmamış. Orman yolları ve yangın emniyet şeritleri yeterli düzeyde açılmamış. Bu bölgede yangın yolları olsaydı ve yangın emniyet şeritleri açılsaydı bu yangın bu kadar büyümeyecekti” şeklinde konuştu.
KENDİ YANGIN SÖNDÜRME FİLOMUZU KURMAMIZ GEREKİR
Türkiye’nin kendi yangın söndürme filosunu kurması gerektiğini birçok kez ifade ettik diyen CHP’li vekil, “Defalarca uyardık. Gece görüş özelliğine sahip helikopterler envantere bir an önce katılması gerekir dedik. Bakan, daha önce yaptığı açıklamada 4 Temmuz’dan itibaren gece görüş özelliğine sahip helikopterlerin envantere gireceğini söylemişti. Şimdi bakıyoruz ki gece görüş özelliğine sahip helikopterler ortada yok. Marmaris Yalancı Boğaz mevkiinde çıkan yangına gece müdahale edilemedi. Çünkü bu özelliğe sahip helikopter yok. Aldığımız duyumlara göre gece görüş özelliğine sahip helikopterlerin sözleşme süreleri sona ermiş. Bu nedenle de bu yangına gece müdahale edilememiş. Sayın Bakana soruyoruz; Gece görüş özelliğine sahip helikopterler nerede? Sözleşmeler gerçekten bitti mi? Bittiyse neden erken bir sürede bitti?” dedi.
TARIM BAKANI YANGININ KONTROL ALTINA ALINDIĞINI AÇIKLADI
Resmi ağızlardan gerçekle ilgisi olmayan açıklamalar yapılarak yurttaşların yanıltılmak istendiğini, gerçeklerin üstünün örtülmeye çalışıldığını belirten Erbay, şunları kaydetti; “Yangın devam ettiği sırada Tarım Bakanı yangının kontrol altına alındığını açıkladı. Ancak Bakan bu açıklamayı yaptığı sırada yangın kontrol altına alınmış değildi. Her konuda olduğu gibi bu konuda da yanlış bilgilerle yurttaşlar kandırılmaya çalışılıyorlar. Gerçeği yansıtmayan açıklamayla beceriksizliklerinin, ihmallerinin üstünü örtmeye çalışıyorlar. Marmaris yangını AKP iktidarının ülkeyi yönetemediğini bir kez daha göstermiştir.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Odunpazarı’nda ahşabın sesi yükselecekÖnceki Haber

Odunpazarı’nda ahşabın sesi yükselecek

Muğla’da “Avrupa Hareketlilik Haftası” hareketli geçtiSonraki Haber

Muğla’da “Avrupa Hareketlilik Haftası” h...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar