İstanbul
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3

CHP’li Gökçen: “Akademide mobbing ve güvencesizlikle mücadele edeceğiz”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’li Gökçen: “Akademide mobbing ve güvencesizlikle mücadele edeceğiz”
Abone ol
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Beykent Üniversitesi öğretim görevlisi Merve Biçer Yumak’ın vefatıyla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Beykent Üniversitesi öğretim görevlisi Merve Biçer Yumak’ın vefatıyla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, yaptığı açıklamada; Merve Birçer Yumak’ın yaşamanın son günlerinde maruz kaldığı mobbingi, Türkiye’de akademinin çok konuşulmayan fakat vahim bir sorununu ortaya koyduğunu belirterek akademide mobbing ve güvencesizlikle mücadele edeceklerini ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen’in açıklaması şu şekilde:

“Vakıf Üniversiteleri Dayanışma Meclisi’nin açıklamasına göre Öğretim Görevlisi Merve Biçer Yumak’tan ölümünden bir hafta önce giriş çıkışları kontrol edilerek savunma istenmiş, bu durum sağlık raporu olmasına rağmen gerçekleşmiştir. Yumak’ın, ölümünden günler önce üniversitede yaşadığı mobbingden rahatsızlığını dile getirdiği ve maaş eşitlenmesinin yapılmamasını haklı fesih nedeni olarak sayıp sayamayacağını araştırdığı ortaya çıktı. Bu paylaşımın ardından başka vakıf üniversitelerinde de benzer durumların yaşandığı açıklandı.

Vakıf üniversitelerinde kanunun açık hükmüne ve YÖK’ün göstermelik uyarısına rağmen devlet üniversiteleriyle eşit ücret verilmemesi sorununu defalarca gündeme getirmiştik. Bunun yanında bazı üniversitelerde hakkını arayan akademik personelin sözleşmelerine son verilmesi ve Merve Hoca’nın yaşamının son günlerinde yaşadığı mobbing, Türkiye’de akademinin çok konuşulmayan fakat vahim bir sorununu açıkça ortaya koydu. Akademide ifade özgürlüğü ve siyasi baskı sorunu kadar akademisyenlerin birer çalışan olarak yaşadığı hak ihlalleri, özellikle vakıf üniversitelerinde güvencesiz çalışma koşulları da siyasetin ele alması gereken problemler.”


Hibya Haber Ajansı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sanayi ve teknolojinin ‘en’leri buluşuyorÖnceki Haber

Sanayi ve teknolojinin ‘en’leri buluşuyo...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya’ya gittiSonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya’ya gitti

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar