İstanbul
DOLAR18.6406
EURO19.3258
ALTIN1054.9

CHP’li Tezcan: Muğla’da doğadan elinizi çekin

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’li Tezcan: Muğla’da doğadan elinizi çekin
Abone ol

 

Mustafa SARIİPEK/MUĞLA
Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde Eti Krom A.Ş. tarafından Krom Ocağı Yeraltı İşletmeciliği projesiyle Ağla Mahallesi’nde yapılması planlanan maden ocağı ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı yapılamadı. CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan, “Daha bir toplantıyı düzenleyemeyenler, maden ocağını nasıl işletecekler?” dedi.

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde Ağla Yaylası olarak bilinen doğa harikası Yayla Mahallesine Eti Krom A.Ş. tarafından yapılması planlan Krom Ocağı Yeraltı İşletmeciliği ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı şirket yetkililerinin hazırlanamaması nedeniyle yapılamadı. İşini gücünü bırakarak konuyu dinlemeye gelen vatandaşların zamanına yazık diyen CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan, “Daha bir toplantıyı düzenleyemeyenler, maden ocağını nasıl işletecekler?” diye konuştu.
Evren Tezcan açıklamasında, “Bölgemiz tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çektiği kadar rantçıların da dikkatini çekmekte, iştahını kabartmaktadır. Son birkaç yıldır Muğla’mızın birçok ilçesinde yaşadığımız orman yangınlarında doğa tahrip oldu. Yangından kurtardığımız alanlar ise, gerek yeraltı gerekse açık maden ocakları yapılmak üzere rantçıların gözünü diktiği alanlar haline geldi.Köyceğiz ilçemizin Ağla yaylası olarak bilinen doğa harikası Yayla mahallesine yapılması planlanıyor” dedi.
 “TOPLANTIYI DÜZENLEYEMEYENLER, MADEN OCAĞINI NASIL İŞLETECEKLER”
Formalite gereği, söz konusu proje için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin ilgili maddesi gereğince faaliyetle ilgili vatandaşların bilgilendirme toplantısına çağırıldığını belirten Tezca, “Bilgi verilip görüş ve önerilerimiz alınacaktı. Bilgilendirme toplantısının formaliteden ibaret olduğuna bizzat şahit olduk. Vatandaşlar ve STK’lar zamanını ayırarak toplantıya katılmasına rağmen firma toplantı şartlarını sağlayamadığı için toplantı iptal oldu. Toplantıyı düzenleyemeyenler, maden ocağını nasıl işletecekler. Bu bölgede yer alan Kartal Gölü, ‘Doğal Sit Alanının Koruma Statüsünün Kesin Korunacak Hassas Alan’ olarak tescil edilmiş ve resmi gazetede yayımlanmıştır. Köyceğiz-Dalyan-İztuzu Özel Çevre Koruma alanının can damarı olan Namnam çayının ilk çıktığı göz, endemik bitkiler ve yaşları 800’leri geçen anıt ağaçlar bu bölgededir” ifadelerini kullandı.
HERKES BU PROJEYE KARŞI

Yapılamayan toplantıda vatandaşların fikir ve görüşlerini de alma fırsatı yakaladıklarını belirten Teçcan şunları söyledi:
“Son yılların en büyük orman yangınında büyük zarar gören Yayla Mahallesi ve çevresinde yaşayan vatandaşlarımızdan ve STK temsilcilerinden görüş ve değerlendirmeler aldık. Vatandaşlarımız ve STK temsilcilerimiz, Krom Ocağı Yeraltı İşletmeciliği projesinin doğayı tahrip edeceğini savunuyorlar. Her zaman vatandaşımızın yanındayız. Doğadan ellerinizi çekmenizi, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın kaygılarının dikkate alınmasını bekliyoruz.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Alpu ovasını yok olmaktan kurtaran kararÖnceki Haber

Alpu ovasını yok olmaktan kurtaran karar

Kültür ve turizm bakanlığı 350 bin liralık aracı 52 bine gözden çıkardıSonraki Haber

Kültür ve turizm bakanlığı 350 bin liral...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar