İstanbul
DOLAR18.8317
EURO20.2059
ALTIN1136.0

“Devlet hastanelerinde boşalan yerlere yaşlılara bakım merkezleri kurulsun”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Devlet hastanelerinde boşalan yerlere yaşlılara bakım merkezleri kurulsun”
Abone ol

TBMM’de Sağlık Bakanlığı 2023 bütçe görüşmelerinde CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Bakan Koca’ya, “Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Devlet Hastanelerinde istifalar nedeniyle kullanılamayan ameliyathanelere yaşlı bakım merkezi kurulsun” dedi.

TBMM’de Sağlık Bakanlığı 2023 bütçe görüşmelerinde CHP Muğla Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Milletvekili Süleyman Girgin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Devlet Hastanelerinin eksikleri ile istifa eden hocaların ameliyathaneleri kullanmamaları nedeniyle aksayan eğitimi ve yaşlı bakım merkezleri ihtiyacını sordu. Girgin, “Yaşlılar ortada kalmasın buralara bakım merkezleri kurulsun” dedi.
YAZIN 5 MİLYONA HİZMET VERİLİYOR
Kış nüfusu 1 milyon olan Muğla’nın yaz nüfusunun 5 milyona ulaştığını belirten Girgin, “Dolayısıyla sağlık hizmeti alanında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve ilçe hastanelerinin yükü yazın daha da artıyor. Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi için 800 yataklı ek bina ne zaman tamamlanacak? Bodrum ilçemiz için nüfus yoğunluğu nedeniyle 750 yataklı ek bina yapmak için bir çalışmanız var mı? Fethiye ilçemiz için 500 yatak ilavesi yapılması yönünde çalışmanız var mı?” diye sordu.

MARMARİS AKSAZ HASTANESİ AÇILACAK MI?
Muğla’nın yaşlı nüfusun arttığı bir il olduğunu da sözlerine ekleyen CHP’li Girgin, “Muğla için bir yaşlı bakım hastanesi açmayı düşünüyor musunuz? Marmaris Aksaz Hastanesi’nin aktif hale gelmesi için bir çalışmanız var mı? Amatem, yataklı servisimiz yok. Madde bağımlıları için yatarak madde ve alkol bağımlıları için arındırma merkezi açmak için bir çalışmanız var mı? İlimizde engelli bireyler için özel merkezler dışında kamuda engellilere bakım veren merkezimiz yok. Bu konuda bir çalışmanız var mı? Palyatif bakım merkezlerini hastanelerde arttırmak için çalışmanız var mı? Bodrum devlet hastanesi için anjiyo ve kalp damar cerrahisi merkezi kurmayı düşünüyor musunuz?” dedi.
YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ YETERSİZ
Muğla’nın ilçe hastanelerinin yoğun bakım ünite sayılarını arttırmak, dolayısıyla sevkleri engellemek için çalışmaların olup olmadığını da soran Süleyman Girgin, diğer sorularını şöyle sıraladı:
* El ve mikro cerrahi ve plastik cerrahi uzmanı konusunda ilimizde büyük sıkıntı yaşanıyor. Bu eksikliği gidermek için çalışmanız var mı?
* Temizlik personeli ihtiyacı tüm hastanelerde hat safhada. Bu konuda çalışma var mı? 
* Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde cerrahi branşlar da dâhil olmak üzere istifa eden ve afiliasyondan ayrılan hocalar var. Afiliasyondan ayrılarak muayene açan cerrahi branş hocaları ameliyathaneleri kullanamıyor, öğrenci ve asistan yetiştirmeleri bu durumda zorlaşıyor. Eğitimin durmaması ve devam etmesi için afiliasyon sisteminden vazgeçilip tıp fakültesi hastanesinin ayrı, Sağlık Bakanlığı hastanesinin ayrı olması için bir çalışmanız var mı?
MUĞLA’NIN TÜM HASTANELERİNDE DOKTOR EKSİĞİ VAR
Girgin daha önce Sağlık Bakanlığı torba kanun görüşmelerinde Muğla’nın tüm hastanelerindeki doktor ve personel eksiklerini de dile getirdiklerini ve vatandaşların mağdur olmaması, sağlık emekçilerinin haklarını almaları için soruların takipçisi olacaklarını belirtti ve eksik kadroya rağmen büyük bir özveriyle çalışan sağlık emekçilerine de teşekkür etti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Karaismailoğlu, Bakırköy-Kirazlı Metro hattının ilk ray kaynağını yaptıÖnceki Haber

Karaismailoğlu, Bakırköy-Kirazlı Metro h...

Ankara’da Eczacı MitingiSonraki Haber

Ankara’da Eczacı Mitingi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar