İstanbul
DOLAR27.3116
EURO28.9169
ALTIN1667.6

Doğruyol: Devlet değil, şehir hastaneleri kapatılsın

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Doğruyol: Devlet değil, şehir hastaneleri kapatılsın
Abone ol

 

Mustafa SARIİPEK/
Sağlıkta son günlerin tartışması konusu Ankara Keçiören ilçesindeki Etlik şehir hastanesinin açılmasıyla birlikte kapatılacak olan devlet hastaneleri ile ilgili açıklama yapan Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “Devlet Hastanelerini değil, şehir hastanelerini kapatalım” dedi.

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, sağlıkta son günlerin tartışması konusu Ankara Keçiören ilçesindeki Etlik şehir hastanesinin açılmasıyla birlikte kapatılacak olan devlet hastaneleri ile ilgili açıklama yaptı. Doğruyol, “Bazılarına göre hastaneler kapanacak, Sağlık Bakanlığına göre ise, söz konusu hastaneler kapanmayacakmış. Devlet Hastanelerini değil, şehir hastanelerini kapatalım” dedi.
Bu güne dek açılmış olan tüm şehir hastanelerinin personelleri genel itibarıyla mevcut Devlet Hastanelerinden karşılandığını da sözlerine ekleyen Doğruyol, “Taşınan hastanelerle ilgili gerek çalışanlardan, gerek vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine bakanlık tarafından yapılan açıklamayla ‘hastaneler kapatılmayacak’ demenin bir manası yoktur” diye konuştu.
ŞEHİR HASTANELERİNDE DOKTOR, HEMŞİRE VE HASTA YOK
Şehir hastanelerine öncelikle doktor başta olmak üzere sağlıkçıların gerekli olduğunu söyleyen Ahmet Doğruyol şu ifadelere yer verdi:
“Bu hastanelere önce doktor gerek, hemşire gerek, teknisyen gerek ve en önemlisi de, işletme mantığıyla çalışan hastanelere hasta yani müşteri gerek. Siz hastane ya da hastaneleri kapatmadan yeni açılan hastaneye nasıl hasta yönlendireceksiniz? Bu mümkün müdür? Elbette mümkün değildir. Eğer bir bölgede bir şehir hastanesi açılıyorsa, yakınında bulunan devlet hastaneleri kapanmak zorundadır. Verilen teminatlarda bunu gerektirir.
Arsasını devletin verdiği şehir hastanelerini devletin 25 yıl gibi bir süre devlet tarafından kiralanması kabul edilebilir bir durum değildir. Devletimiz bina yapamayıp birilerine yaptırıp kiralıyoruz. Buralarda ayrı ayrı faaliyet gösteren Başhekimlik ile İdari Yönetim iki başlılığı getiriyor. Şehir hastaneleri sistemi, yap işlet devret sistemiyle yapılan yol, köprü, tünel, havaalanı vb. sistemlerle aynı şekilde yapılmış hastanelerdir.”
TEMİNAT VERİLEREK HASTANE YAPILMAZ
Sağlık Bakanlığının görevinin hastanelere hasta teminatı vermek değil, koruyucu sağlık hizmetlerini en iyi şekilde vermek olduğunu da sözlerine ekleyen Doğruyol, “Bu güne kadar açılmış olan tüm şehir hastanelerinin personelleri genelde diğer devlet hastanelerinden temin edilmiştir. Bundan sonra açılacaklar için de aynı olacaktır. Gelen tepkiler üzerine hastanelerin kapanmayıp statüsünün değişeceği belirtiliyor. Öngörümüz odur ki, ilerleyen yıllarda şehir hastaneleri devletin sırtında kambur olacaktır. Yapılması gereken Devlet Hastanelerimizin yenilenmesi, branş hastanelerimizin geliştirilmesi, koruyucu sağlık hizmeti veren birinci basamak sağlık hizmetleri sunumumuzu güçlendirerek vatandaşımızı hasta etmemektir. Vatandaşlarımızın alacağı en iyi sağlık hizmeti, 20-30 km uzaktaki, iki üç araç değiştirerek gittiği, hastaneye vardığında içinde kaybolduğu devasa şehir hastaneleri değil, evine en yakın, kolay ulaşabildiği sağlık kuruluşlarından alınan hizmettir” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Muğla’da 75 Kınalı Keklik doğaya salındıÖnceki Haber

Muğla’da 75 Kınalı Keklik doğaya salındı

Odunpazarı’nda ahşabın sesi yükseldiSonraki Haber

Odunpazarı’nda ahşabın sesi yükseldi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar