İstanbul
DOLAR27.3063
EURO28.8864
ALTIN1664.1

Eskişehir İhracatı Yüzde 14,2 Arttı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Eskişehir İhracatı Yüzde 14,2 Arttı
Abone ol

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Temmuz 2022 ihracat rakamlarını açıkladı. Eskişehir'in 2022 yılı Ocak-Temmuz dönemi ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,2 artarak 710,2 milyon dolar oldu. Türkiye’nin toplam ihracatı ise ilk 7 ayda yüzde 19,1 artarak 144,4 milyar dolara ulaştı. Böylelikle yıl sonu için belirlenen 250 milyar dolarlık ihracat hedefinde ilk 7 aylık hedefler tuttu. Diğer yandan ithalat ilk 7 ayda yüzde 40,7 yükselişle 206,4 milyar dolar oldu.

İhracatın Finansmanında Destek Bekliyoruz
İhracatın finansmanında destek beklediklerini belirten Kesikbaş, “Yakalanan başarının devamı için özellikle ihracatçı firmaların daha çok desteklenmesi gerekmekte. Exim ve reeskont kredilerinde genişleme sağlanmasını, Bankaların ellerini taşın altına sokarak sorumluluk almalarını bekliyoruz. Diğer taraftan açıklanan resmi verilere göre imalat sanayisinde kapasite kullanım oranının yüzde 78,2 olduğunu görüyoruz. Bu da demek oluyor ki bizim 250 milyar dolar ihracat hedefini mevcut üretim kapasitemizle yakalamamız çok zor.Bunun için sanayinin yatırım yapması ve verimliliğini artırması gerekiyor. Özellikle yeni yatırımlarda ve verimlilik sağlayıcı projelerde finansmana erişimin kolaylaştırılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Tüm Sanayicilerimizi ve Çalışanlarını Kutluyorum
Açıklanan ihracat rakamlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, "Ülkemizin yıl sonunda hedeflediği 250 milyar dolar rakamına yaklaşılmasında sanayimizin çok önemli bir payı bulunmakta. Eskişehir’in ihracat rakamlarında da geçmiş yıllara göre oransal bir artış görüyoruz. Resmi rakamlara göre yıl sonunda Eskişehir’in 2022 ihracatının yaklaşık 1,3 milyar dolar olacağını tahmin ediyoruz. Ancak bu rakama vergi kaydı Eskişehir dışında olan firmalarımızın ihracatını da ekleyince 4 milyar doların üzerinde bir performans beklemekteyiz. Bu başarıda sanayicilerimizin ve çalışanlarımızın ciddi katkısı vardır. Tüm üyelerimizi ve çalışanlarını canı gönülden tebrik ediyorum” dedi.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Çavuşoğlu, Malezya’ya gidecekÖnceki Haber

Bakan Çavuşoğlu, Malezya’ya gidecek

CHP’li Yalım’dan Bakan Nebati’ye: ”Bankalardaki nakit sıkıntısını açıkla”Sonraki Haber

CHP’li Yalım’dan Bakan Nebati’ye: ”Banka...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar