İstanbul
DOLAR18.8303
EURO20.2516
ALTIN1132.5

Hayvana şiddete karşı 1 milyon 600 bin imza

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hayvana şiddete karşı 1 milyon 600 bin imza
Abone ol

 

Mustafa SARIİPEK/
Konya'da bir hayvan barınağında kaydedilen ve Türkiye'yi ayağa kaldıran görüntüler üzerine, sokak hayvanlarına yönelik şiddeti önlenmesiyle ilgili “Hayvana Şiddet Suç Sayılmalıdır! #YasaHemenÇıkmalı” başlığıyla Change.org’da başlatılan 3 milyon imza istemli kampanya kısa sürede 1,6 milyonu geçti. 

Konya'da bir hayvan barınağında kaydedilen ve Türkiye'yi ayağa kaldıran görüntüler üzerine Yağmur Özgür Güven, sokak hayvanlarına yönelik şiddeti önlenmesine yönelik “Hayvana Şiddet Suç Sayılmalıdır! #YasaHemenÇıkmalı” başlığıyla kampanya başlattı. Cumhurbaşkanlığı ile AKP, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti tarafına başlatılarak 3 milyon imza istemli kampanya kısa sürede 1,6 milyonu geçti.
Türkiye, günlerdir Konya’da bir hayvan barınağında kaydedilen sokak hayvanlarına uygulanan şiddet görüntülerini konuşuyor. Sokak hayvanlarına yönelik şiddetin sadece Konya’da değil, Türkiye’nin birçok yerinde olduğunu belirten Yağmur Özgür Güven, bu olayların artık bir “katliam” boyutuna ulaştığını ifade etti. Güven, “Ülkede şu an sokak hayvanlarının yol açtığı sorunlar varsa bunun sorumlusu o hayvanlar değil, yıllardır görevini yerine getirmeyen belediyeler ve kamu görevlileridir” dedi.
KAMPANYADA ŞU İFADELERE YER VERİLDİ
“Özellikle son günlerde artan hayvana şiddet ve istismar olaylarını üzüntü ve öfkeyle takip etmekteyiz. 2004 yılında TBMM tarafından kabul edilen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun Kabahatler Kanunu kapsamında olmasından dolayı hayvana şiddet ve istismarın karşılığının sadece idari para cezası olması, bu insanlık dışı canice eylemlerin önünü kesmemekte, verilen cezalar toplumun tüm kesimleri tarafından yetersiz bulunmaktadır.
Dünyamızı paylaştığımız hayvan dostlarımıza karşı işlenen suçların TCK kapsamında değerlendirilebilmesi ve hayvanlara karşı kötü muamele, psikolojik-fiziksel şiddet içeren, cinsel istismar, dövüş, zehirleme vb. gibi eylemlerin gerektiği şekilde ve sahipli-sahipsiz hayvan ayrımı olmaksızın, görevini kötüye kullanan yerel yönetimler de dahil olmak üzere cezalandırılması için gereken değişikliğin ivedilikle yapılmasını arz ederim.”
SERHAT OKUR 236 BİN 500 İMZA TOPLADI
Öte yandan Serhat Okur da düzenlediği sokak hayvanlarıyla ilgili imza kampanyasında kısa sürede 236 bin 500 imza topladı. Aralarında Murat Boz, Barış Arduç gibi ünlü isimlerin de sosyal medya hesaplarından destek verdiği imza kampanyası şu konulara dikkat çekildi:
* Hayvanları öldüren, işkence eden, aç bırakan, tedavi etmeyen tüm belediye ve barınak görevlileri; ve onlara göz yuman, önlem almayan yöneticileri yargılansın.
* Hayvan Hakları Yasası, konuyla ilgili çalışma yürüten sivil toplum örgütlerinin katılımıyla yeniden düzenlensin, hayvana şiddet suçunun cezai yaptırımı artırılsın. 
* İhtiyaç duyulan tüm barınakların koşulları iyileştirilsin ve denetimi artırılsın.
* Hayvanları yok etme değil, kısırlaştırma/aşılama seferberliği yapılsın.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Seyitgazi belediyesi 2023 bütçesini belirlediÖnceki Haber

Seyitgazi belediyesi 2023 bütçesini beli...

Fethiye’de kesinleşmiş hapis cezası olan şahıs yakalandıSonraki Haber

Fethiye’de kesinleşmiş hapis cezası olan...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar