İstanbul
DOLAR18.8332
EURO20.1949
ALTIN1130.2

IDC Dijital Dönüşüm ödüllerinde Birincilik ödülü kazandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
IDC Dijital Dönüşüm ödüllerinde Birincilik ödülü kazandı
Abone ol
Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü, MUHAFIZ Projesi ile IDC Dijital Dönüşüm ödüllerinde “Geleceğin Yapay Zekâsı” kategorisinde birincilik ödülü kazandı.

Bilişim sektörü araştırma ve danışmanlık şirketi International Data Corporation (IDC) Türkiye tarafından Türkiye’nin önde gelen kamu ve özel sektör tüm iş birimleri ve üst düzey yöneticilerinin bir araya getirildiği Dijital Dönüşüm Zirvesi 23-24 Kasım tarihlerinde Sapanca’da gerçekleşti. Zirvede Geleceğe Hazır Organizasyonlar, İşin Geleceği, Dijital Dönüşüm, İnovasyon Yönetimi, Bulut Bilişim, Dijital Ekonomi, Nesnelerin İnterneti, Siber Güvenlik, Büyük Veri ve Analitik, Yapay Zekâ, Robotik Süreç Otomasyonu gibi birçok ana başlıktaki oturumlarla farklı teknolojiler ele alındı.

 

Türkiye’nin en geniş kapsamlı teknoloji etkinliği kapsamında düzenlenen Dijital Dönüşüm Ödül Töreni ile yıl içinde gerçekleşen projeleriyle dereceye giren kurum ve yöneticilere 13 kategoride ödül verildi. 108 kurumdan 478 başvurunun IDC analistleri ve jüri üyeleri tarafından değerlendirilmesi sonucu 13 kategoride birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri sahiplerini buldu.

 

Dijital dönüşüm girişimlerine öncülük eden proje ve girişimlerin değerlendirildiği sektörün en prestijli ödüllerinden olan IDC Dijital Dönüşüm ödüllerinde Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü “MUHAFIZ, Büyük Veride Yapay Zekâ” projesiyle, “Best in Future of Intelligence” (Geleceğin Yapay Zekâsı) kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

 

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü kaçakçılıkça mücadelede teknolojik imkanlardan en üst düzeyde faydalanıyor. Gerek gümrük kapılarında kullanılan araç ve konteyner tarama sistemleriyle birlikte personelin kullanımına sunulan diğer teknik donanım gerekse artan ticaret hacmi karşısında yasal ticareti aksatmadan yasa dışı ticareti önlemeye yönelik kullanılan son teknoloji ürünü yazılım ve programlar sayesinde çok kısa sürede kaçakçılıkla mücadele odaklı analizler yapılarak risk odaklı kontrollerin gerçekleştirilmesi sağlanıyor.

 

MUHAFIZ Programı Ne Yapıyor?

 

MUHAFIZ Programı, kaçakçılıkla mücadele kapsamında hangi taşıt, eşya ve yolcunun nasıl kontrol edilmesi gerektiğini saniyeler içerisinde belirlemek ve bu yolda klasik yöntem ve analizlerle ortaya çıkarılması çok zor olan ilişki ve riskleri ortaya koyabilmek amacıyla en yeni teknoloji ürünü yapay zekâyı büyük veride kullanma amacıyla tasarlandı. Geniş veri tabanlarındaki bilgilerin, yapay zekâ ile analiz edilmesine olanak tanıyan MUHAFIZ Programı kara, hava ve deniz yoluyla gerçekleştirilmesi muhtemel yasa dışı ticarete ilişkin her türlü riski gözeterek nokta atışı tespitler yapıyor, personel tecrübesini sürdürülebilir ve kalıcı şekilde sisteme aktarıyor, onun da ötesinde matematiksel algoritmalar sayesinde insan beyni ile kurulamayacak karmaşıklıkta bağlantıları kurarak organize suç girişimlerini ortaya çıkarmaya yardımcı oluyor.

 

 MUHAFIZ ülkemizdeki araç, gemi ve tır trafiğine ilişkin riskleri ortaya koymaya yönelik profillere de sahip. Tamamen açık kaynak ürünler üzerine inşa edilen, özel bulut teknolojisi ile büyük veride makine öğrenmesi ve yapay zekâ özelliklerine sahip MUHAFIZ Programı, lisans bedeline bağımlı olmaması yönüyle de avantajlı konumda bulunmaktadır.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Turizmde dünya liderliğine yükselme yolumuz açıktır”Önceki Haber

“Turizmde dünya liderliğine yükselme yol...

Önceki dönem meclis üyeleri MUTSO meclisine konuk olduSonraki Haber

Önceki dönem meclis üyeleri MUTSO meclis...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar