İstanbul
DOLAR27.3314
EURO28.9278
ALTIN1667.6

İranlı kadınlara destek için Marmaris’te kulaçlar atıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İranlı kadınlara destek için Marmaris’te kulaçlar atıldı
Abone ol

Mustafa SARIİPEK/MUĞLA

Muğla’nın Marmarisli master yüzücüleri İran kadınlarına destek vermek ve farkındalık yaratmak için kulaç attı. 
Tüm dünya kadınlarının hemen her gün ve her yerde ayrımcılık, baskı ve şiddete maruz kaldığı ortamlarda İranlı kadınların başlattığı özgürlük eylemine destek vermek isteyen Muğla’nın Marmaris ilçesi master yüzücüleri kulaç attı.
Marmaris’in içmeler Mahallesi sahilinde gerçekleşen destek kulaçları sonrasında yapılan açıklamada, “Bugün kulaçlarımızı İran kadınlarına destek vermek, farkındalık yaratmak için attık. Tüm dünya kadınları, her gün, her yerde ayrımcılığa, baskıya, şiddete maruz kalıyor. Biz bugün sesimizi duyurmak, insanların yanlarında olduğumuzu söylemek istedik.
Daha adil bir dünya istiyoruz!  #mahsaamini ve İran'lı kadınların yanındayız. Bugün bunu söylemek için birlikte kulaç attık” açıklaması yapıldı.
 İRAN'DA KADINLARA DESTEK VERDİKLERİ İÇİN ÖLDÜRÜLENLERİN YANINDAYIZ
#özgecanaslan ve pek çok kadın cinayetlerini anmadan geçilecek bir konu olmadığının belirtildiği açıklamanın devamı şöyle:
“İran'da devlet yetkilileri tarafından öldürülen kadınlar, onlara destek verdikleri için öldürülen erkekler, bilin ki kalbimiz sizinle. Bizim ülkemizde de kadınlar sivil bireyler tarafından öldürülüyor ve mahkemeler katillere iyi hal indirimi veriyor. İşte ve yaşamda sürekli olarak baskı altında yaşıyor kadınlar. Bugün bu baskının en yoğun olduğu yerlerden birisi İran. Biz güçlü olanın haklı olduğu bir dünya istemiyoruz. Biz haklı olanın güçlü olduğu, adaletli bir dünya istiyoruz. Dünyada yalnızca son altı bin yıldır ataerkil düzen görülmektedir. Daha önce tam bir milyon yıl, toplulukları kadınlar yönetmiş, hayvandan insana geçişte en önemli rolü kadınlar üstlenmişlerdir. Dünyamızdaki ilk çiftçiler, ilk doktor ve bilim insanları kadındır. Toplumsal güdülerin gelişmesine cinsel ilişkiler değil, anasal işlevler yol açmıştır. Dişi cins, erkekleri hayvanlıktan çıkarıp insanlığa yükseltmiş, ırkımızı uygarlığın eşiğine getirmiştir.” 
NEŞET ARTAŞ: KADINLAR İNSANDIR; BİZ ERKEKLER İSE İNSANOĞLU

Eski dönemlerde erkeklerin sürekli olarak avlanma ve savaşta olmaları nedeniyle insanlığı hayvansı yaşantısından kurtarıp insan özellikleriyle donatma işini kadınların gerçekleştirdiğinin de belirtildiği açıklamada, “Kadınlar bir arada çalışmaktaydılar. Bunun sonucu olarak, anaerkil toplum, insanların birbirlerine karşı kardeşçil duygular beslediği bir başka toplumsal dizgeyi yarattı. Aslına bakılırsa, kadınlar, erkeklere birbirleriyle ve diğer türdeşleriyle geçinmeyi öğretti. Joseph Conrad ‘Kadın olmak zor iştir. Çünkü her kadın erkek denilen yaratıkla uğraşmak zorundadır’ diyor. Neşet Ertaş ise ‘Kadınlar insandır; biz erkekler ise insanoğlu’ demiştir.
* Yukarıda anlatılan ve insanlık adına yapılan bu kadar güzel şeyden sonra neden hala kadınlar sürekli birilerinin tacizine, acımasızlığına, cinsel, psikolojik vb her türlü şiddetine maruz kalıyor? 
* Kadınları bu kadar ezince içlerinde yaşadıkları özgüvensiz hallerinden mi kaçıyor insanlar? Kendi güçsüzlüklerini ancak ondan fiziken daha güçsüz bir varlık üzerinde gösterdiklerinde mi kendilerini güçlü birer insan hissediyorlar? 

AKIL VE KALPLERİMİZ BU SORULARIN CEVAPLARINI HİÇ BULAMADI

Bu soruların hiçbir zaman cevabının alınamayacağının ifade edildiği açıklama şöyle sürdürüldü:
“Sevgi gibi elimizde güçlü bir duygumuz varken nefret silahlarımızı çekmemizi de hiç anlayamayacağız. Bugün Marmaris Master Yüzücüleri olarak; yaşam hakları elinden alınmış, acımasızca katledilmiş, tecavüze, tacize uğramış, saçı açık diye canice öldürülmüş, psikolojik, fiziksel şiddete maruz kalmış tüm kadınlar için attık kulaçlarımızı. Bir nebze olsun farkındalık yaratabilmek için çabaladık.
#mahsaamini #özgecan #ayse #fatma #havva hepinizin yanındayız. Sevginin iyileştirici gücünün herkese bulaşmasını diliyoruz. Cinsel ayrımcılık, kadına şiddet, kadına onur kırıcı/ insanlık dışı davranış ve yaşam tarzına müdahaleler günümüz dünyasında çeşitli saiklerle artarak devam etmekte ve yaygın iletişim olanakları ile hepimizin gözü önünde sergilenmektedir. Maalesef yaşanan bu çağdışı şiddete toplum, tepkisiz izleyici olarak dolaylı destek vermektedir.
Bir şey yapmalı,
Bir şey yapmalı,
Biz kulaç atarak başladık…
Ölümüne saldırgan ve baskıcı tutumlar kabul edilemez! İran kadınının özgürlüğü için tüm desteğimiz belki bugün bu kadar, ama artan tepkinin kazanımlarına bir umut olması dileğimizdir.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ödenmeyecek ödemiyoruzÖnceki Haber

Ödenmeyecek ödemiyoruz

Bulutsuzluk Özlemi Senfoni ile sahne alacakSonraki Haber

Bulutsuzluk Özlemi Senfoni ile sahne ala...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar