İstanbul
DOLAR19.1877
EURO20.8399
ALTIN1215.2

Kabukcuoğlu: “AK Parti sağlıkta şiddetin ortağı oldu"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kabukcuoğlu: “AK Parti sağlıkta şiddetin ortağı oldu"
Abone ol

 

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, sağlıkta şiddet olayları üzerinden AK Parti’yi hedef aldı. Kabukcuoğlu, “AK Parti hükümetleri sağlıkta şiddete çözüm aramayı bırakmış, olayları geçiştirmeye uğraşmaktadır. Gereğini yapmayarak, kısmen sağlıkta şiddetin ortağı durumuna gelmiştir." dedi. 

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

AK Parti hükümetinin her şeye rant gözüyle baktığını bu çerçevede sağlık sektörünün de ranta kurban edildiğini belirten Kabukcuoğlu, "Sağlık sisteminde öncelenmesi gereken koruyucu sağlık hizmetleri geri planda kaldı. AK Parti hükümetleri sağlık sektörüne şehir hastaneleri gözüyle, yani sadece para gözüyle baktı. Şehir hastanelerinin açtığı yataktan daha fazlası iptal edildi." dedi. 

Devlet hastanelerinden randevu almanın mücadele işi olduğunu kaydeden Kabukcuoğlu, maddi durumu iyi olanların özel hastanelerde sorunlarını çözdüğünü söyledi. 

Türk hekimlerinin 5 dakika ara ile hasta muayene ederek dünya rekoruna koştuğunu dile getiren Kabukcuoğlu, “AK Parti ile uygulamaya konulan performans sistemi ise tıpta kaliteyi bitirmiştir. Yapılan sağlık hizmetlerinin kalite değerlendirmesi yoktur." ifadesini kullandı.

Sağlıkta şiddet olayları

Sağlıkta şiddet olaylarına değinen Kabukcuoğlu, "AK Parti toplumu ve sağlık personelini şiddetle tanıştırmıştır. AK Parti hükümetleri sağlıkta şiddete çözüm aramayı bırakmış, olayı geçiştirmeye uğraştırmaktadır. Gereğini yapmayarak, kısmen sağlıkta şiddetin ortağı durumuna gelmiştir." diye ekledi.  

Cumhuriyet'in ilk 80 yılında 3 hekimin görev başında hayatını kaybettiğini hatırlatan Kabukcuoğlu, son 20 yılda yaşamını yitiren hekim sayısının ise 10 olduğuna işaret etti. 

“Sağlık çalışanlarının borçluluk oranı arttı”

Türkiye'de sağlık personeline ödenen maaşın, gelişmiş ülkelerle kıyaslanamayacak kadar düşük olduğuna vurgu yapan Kabukcuoğlu, "10 sağlıkçıdan 9’u borçla yaşıyor. Sağlık çalışanlarının borçluluk oranı 2019’da yüzde 70 iken, günümüzde yüzde 92'ye çıkmıştır." bilgilerini paylaştı.

Bazı çalışanların borçlarını kapatmak için emekli ikramiyelerine güvendiğini ifade eden Kabukcuoğlu, "Ancak verilen sağlık hizmetleri, batı ülkelerinin sağlık hizmetleri ile yarışacak seviyededir. Bu sağlık personelinin fedakarlığı sayesinde gerçekleşmektedir." değerlendirmesini yaptı.  

"AK Parti'nin yaptığı hesapsız ve programsız, diplomalı işsiz yetiştirme programından, sağlık sektörü de payını almıştır." diyen Kabukcuoğlu, 39 branşta 500 binden fazla sağlık personelinin atama beklediğine işaret etti.

Kabukcuoğlu, İYİ Parti iktidarında sağlık personelinin işsizlikten kurtulacağını ekledi. 

Sağlık personelinin emeklilik ücretlerinin de yetersiz olduğuna değinen Kabukcuoğlu, "Sağlık personeli emekli olunca geçimlerini sağlayamayacak olmaktan korkuyorlar. Sağlık çalışanlarının emekleri karşılığında aldıkları ücretin tamamı, emeklilikleri için esas olmalıdır. Devlet başka mesleklere gösterdiği adil davranışı sağlık çalışanlarına da göstermelidir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Giderlerse gitsinler” sözlerine tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlık çalışanlarına ilişkin "Giderlerse gitsinler" sözlerine tepki gösteren Kabukcuoğlu, Cumhurbaşkanı'nın milletin birlik ve beraberliğini temsil etmesi gerektiğini söyledi. 

"Aşağılanmaktan, itilip kakılmaktan usanan Türk hekimleri çareyi yurtdışına gitmekle buldu." diyen Kabukcuoğlu, 2022 yılında yurtdışına gitmek isteyen hekim sayısının 2012 yılına göre 45 misli artarak 2685’e ulaştığına işaret etti. 

“Hükümet tıp fakültelerini kendine rakip seçti”

Tıp fakültelerinin ekonomik sorunlarla uğraştığını belirten Kabukcuoğlu, "Hükümet, tıp fakültelerini kendine rakip seçmiştir." değerlendirmesini yaptı. 

Tıp fakültesi öğretim üyelerinin, devlet hastanesinde çalışan uzman hekimlerden daha az maaş aldığına dikkat çeken Kabukcuoğlu, iyi doktorların ancak iyi tıp fakültelerinden yetişebileceğinin altını çizdi.

Kabukcuoğlu, Millet İttifakı ile sağlık kurumlarının, hekimlerin ve sağlık personelinin hak ettikleri saygınlık ve maddi imkanlara kavuşacağını ekledi.


 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
"Muğla'da kömür için yok edilen köyler" belgeseliÖnceki Haber

"Muğla'da kömür için yok edilen köyler"...

İzmir’in gündemi depreme dirençlilikSonraki Haber

İzmir’in gündemi depreme dirençlilik

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar