İstanbul
DOLAR18.641
EURO19.3227
ALTIN1054.1

“Memur, işçi, emekli fakirleşmeye devam ediyor”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Memur, işçi, emekli fakirleşmeye devam ediyor”
Abone ol
TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamlarını inandırıcı bulmayan 6 sendika genel ve başkanları İzmir’de ortak açıklama yaptı. TÜİK ve ENAG tarafından belirtilen rakamlardaki farklılığın açıklanması istenildi.

Mustafa SARIİPEK/SÖZCÜ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamlarını inandırıcı bulmayan 6 sendika genel ve başkanları İzmir’de ortak açıklama yaptı. Açıklamada TÜİK ve Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) tarafından yapılan enflasyon hesaplaması arasında yüzde 100’den fazla farkın olmasının açıklanması istenerek, “Açıklamayı Sayın Maliye Bakanımız yapmazsa seviniriz” denildi.
Basın toplantısına, Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı (BASK) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Doğruyol, Bağımsız Büro Sen Genel Başkanı Erkut Demirci, Birlik Yerel Sen Genel Başkanı Reşat Bozat, TEÇ-SEN Genel Başkan Yardımcısı İsmail Şitvan, Bağımsız Ulaşım Sen İzmir İl Başkanı Atilla Karaaslan BASK İzmir İl Başkanı Adnan Sarısayın katıldı.
AÇIKLANAN RAKAMLAR
TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamlarına göre, Ekim ayı enflasyonu TÜFE  yüzde 3,54, ÜFE  yüzde 7,83 artarken, yıllık bazda TÜFE yüzde 85,51, ÜFE yüzde 157,69.
Bağımsız araştırma grubu olan ENAG (Enflasyon Araştırma Grubu)’a göre ise, TUİK’in hesapladığı yüzde 85,51’lik enflasyon, yüzde 100 den fazla farkla tam yüzde 185,34.
TÜİK İNANDIRICILIĞINI KAYBETTİ

İnandırıcılığını kaybetmiş olan TÜİK’in enflasyon rakamları bile son 24 yılın rekorunu getirdiğinin belirtildiği açıklamada, “İki enflasyon hesaplaması arasında yüzde 100’den fazla farkın olmasını biri bize açıklasın. Açıklamayı Sayın Maliye Bakanımız yapmazsa seviniriz. Bizim bilmediğimiz terimler bizim kafamızı karıştırıyor. 2023 yılı ocak ayından itibaren vergilere, cezalara, harçlara yapılması beklenen ortalama yüzde 122’lik zamlar göstermektedir ki, Türkiye Cumhuriyeti Devletini yöneten hükümetin enflasyonu yüzde 122.
Böylelikle TÜİK’e göre bile, 2022 yılı ikinci altı ayı için 4 aylık enflasyon yüzde 10,85 olmuş,  kamu çalışanları ve emeklileri şimdiden 3,85 alacaklı hale gelmiştir. Maalesef, kasım ve aralık ayı enflasyon farkları da memur ve emeklilerin cebinden çıkmaya devam edecektir” denildi.
20 YIL ÖNCE TÜİK’İN ENFLASYON RAKAMLARINI KİMSE TARTIŞMAZDI
Yaklaşık 20 yıl önce TÜİK’in enflasyon rakamlarını açıkladığında kimsenin tartışmadığının hatırlatıldığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Son zamanlarda TÜİK enflasyon rakamı açıklıyor milletin gözünde inandırıcılığı kalmamış. Biz hangi enflasyona inanacağız? TÜİK mi? Hükümet mi? Vatandaş mı? Öncelikle açıklanan enflasyon rakamlarını herkesin kabul etmesi ve çözümünü millet olarak aramamız gerekir. TÜİK’in hesaplamalarının sahada gerçeklerle uyuşmamasının bedelini maalesef öncelikle aylığından başka geliri olmayan memur, emekli, işçi ile dar gelirli vatandaşlarımız ödemektedir.
Siyasetin vesayetinde olan sendikaların yaptığı toplu sözleşmede verilen artışların hiçbir manasının olmadığı bir kez daha ortadadır. Alınan zam, dönem bitmeden enflasyonun altında kalmış, kamu çalışanları ve emeklileri cebinden harcadıkları enflasyon farkı ancak altı ayın sonunda düzeltilmekte ve altı ay ekonomik kayba uğramaktadırlar.”
SARI SENDİKALARIN YAPTIĞI TOPLU SÖZLEŞMENİN HİÇ BİR HÜKMÜ YOKTUR
Yetkili ancak etkisiz sendikaların ‘tarihi bir toplu sözleşme’ diye imzalamış oldukları 6. Dönem toplu sözleşmenin yürürlüğe girdiği ilk aydan itibaren hükmünü yitirdiği belirtilerek, “İkinci altı ay için alınan artış sadece yüzde 7 iken, alınan artışın hepsi sadece ilk üç ayda erimiş, kalan diğer aylarda da memur cebinden yemiştir. Zaten maaş zamlarımızda son sözü Sayın Cumhurbaşkanımız söylemekte maaş zamlarımız ona göre belirlenmektedir. Yetkili olup, etkisiz olan sendikalar gölge etmeseler yeter.
 İşçi, memur, emekliye acilen ek zam şarttır. Yıllar boyunca enflasyon altında alınan artışlar artık kamu çalışanları ve emeklilerinin alım gücünü düşürmüş, kirasını ve faturalarını ödeyememe noktasına getirmiştir. Ocak ayında verilecek olan enflasyon farkını beklenmeden işçi, memur, emekli maaşlarına ek zam şart olmuştur” sözlerine yer verildi.
VERGİ DİLİMLERİ YÜZDE 15 OLARAK SABİTLENMELİDİR
Açıklamada ayrıca şu düşünceler yer aldı: “Verilen zamların kısa sürede vergi dilimleri ile memurun emeklinin cebinden geri alınması ise kabul edilemez boyutlara ulaşmıştır. Vergi dilimleri yüzde 15 ile sabitlenmelidir.  Memur ve emeklilerinin ekim ayı kayıpları ne kadar? Konfederasyonumuz, BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Ekim ayı enflasyon oranına göre (aile yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti şudur:
 12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin Ekim ayında yılın ikinci altı ayı için yapılan yüzde 7’lik artışın karşılığı 397,62 TL iken Ekim ayı enflasyonuna göre bu artışın 869,24 TL’si ilk iki aydan erimiştir. 
 9/1 derece ve kadrodaki bir memurun kaybı 931,49 TL. 7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin kaybı 1.056,40 TL. 8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun kaybı 1,523,41 TL. 12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin kaybı 1.022,02 TL. 11/1 derece ve kadrodaki bir teknisyenin kaybı 976,71 TL. 1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) kaybı 1618,15 TL’dir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Akar ve yönetim kurulu üyeleri Vali Erol Ayyıldız'ı ziyaret ettiÖnceki Haber

Akar ve yönetim kurulu üyeleri Vali Erol...

Kazlıçeşme-Sirkeci raylı sistem projesi'ni 2023'ün ilk çeyreğinde açmayı hedefliyoruzSonraki Haber

Kazlıçeşme-Sirkeci raylı sistem projesi'...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar