İstanbul
DOLAR18.641
EURO19.3227
ALTIN1054.1

Muğla fotoğraf yarışması ödülleri sahiplerini buldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Muğla fotoğraf yarışması ödülleri sahiplerini buldu
Abone ol

Mustafa SARIİPEK/MUĞLA

“Tarım, Turizm ve Kültür Kenti Muğla” temasının işlendiği Muğla 5. Ulusal Fotoğraf yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

“Tarım, Turizm ve Kültür Kenti Muğla” temasının işlendiği Muğla 5. Ulusal Fotoğraf yarışmasına 12 farklı şehirden 268 kişi 922 fotoğrafla katıldı. Yarışmanın birincilik ödülünü Antalya’dan Gamze Dönmez kazanırken, Ankara’dan Melih Sular ikinci, Sakarya’dan Ahmet Tarımcı ise üçüncü oldu.
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin beşincisini düzenlediği ulusal fotoğraf yarışmasının ödül töreni Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. Törene Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün yanı sıra Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Parti meclis üyesi Gizem Özcan, CHP Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak, İYİ Parti Menteşe İlçe Başkanı Deniz Ekinci ve fotoğraf severler katıldı.
BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ ANTALYA’YA GİTTİ
 “Tarım, Turizm ve Kültür Kenti Muğla” teması ile düzenlenen yarışmaya 12 farklı şehirden 268 kişi 922 fotoğrafla katıldı. Yarışmanın birincilik ödülünü Antalya’dan Gamze Dönmez kazanırken, Ankara’dan Melih Sular ikinci, Sakarya’dan Ahmet Tarımcı ise üçüncü oldu.
2021 yılında aramızdan ayrılan Fotoğraf dünyasının duayen sanatçısı Nevzat Çakır adına bu yıl ilk defa verilen özel ödülü Hakkari’den Emrullah Akgün kazandı. Yarışmanın birincisi Gamze Dönmez işlerinin yoğunluğu nedeni ile yarışmaya katılamazken diğer dereceye girenlere ödülleri protokol tarafından verildi.
MUĞLA TURİZM VE TARIMLA ÖN PLANA ÇIKTI
Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla’nın turizm ve tarımla ön plana çıktığını, 2014 yılından itibaren Büyükşehir Belediyesinin önderliğinde önemli bir kültür kenti konumuna geldiğini söyledi. Fotoğraf yarışması ile insanların gidemedikleri, göremedikleri yerlerin fotoğraflandığını ve o güzelliklerin vatandaşlara ulaştırıldığını söyleyen Bahattin Gümüş ulusal fotoğraf yarışmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’de ise ekonomik ve siyasi olarak buhranlı bir dönemden geçtiklerini, böyle günlerde umudun, direncin kültür ve sanatta olduğunu belirtti. Muğla’nın tarım, turizm ve kültür kenti olarak fotoğraf yarışması ile anlatılmasının Muğla’ya çok yakıştığını söyleyen Girgin emeği geçenleri kutladı.
BAŞKAN GÜRÜN; “FOTOĞRAF, GEÇMİŞLE GELECEK ARASINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR BAĞDIR
Bu şekilde geleceğe güçlü bir arşiv bırakıldığını belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün şunları söyledi:
“5.Ulusal fotoğraf yarışmamızın bu yıl ki temasını “Tarım, Turizm ve Kültür Kenti Muğla” olarak belirledik. Bu başlığı belirlememizin sebebi uzun yıllar Muğla’mızın doğal güzellikleri ve kıyıları ile turizm kenti olarak bilinmesiydi. Oysa Muğla turizmden elde ettiği gelir kadar tarımdan da gelir elde eden verimli topraklara, başat ürünlere sahip, nüfusunun yüzde 55’i kırsalda yaşayan bir şehirdir. Büyükşehir olarak tarıma ayrı bir önem vererek üreten köylümüzü tekrar milletin efendisi yapmak için çalışıyoruz. Tarımın, turizmin yanında Muğla tüm değerleri ile kültür ve sanatın da şehri. Muğla’mızı bu üç sacayağı üzerinde geleceğe taşıyacağız. Geçmişten günümüze taşıdığı, koruduğu zenginlikleri, şehrin yaşam biçimi, örfü, adeti, düğünü, yemesi, içmesi, arkeolojik sitleriyle Muğla’mız görülmesi gereken ve yaşanacak bir şehir. Gördükçe göresim geliyor denilen şehirlerden. İşte fotoğraf da tam burada devreye giriyor. Özgün, kendine has, o konuya ilgi duyanın gözünden, farklı bakış açılarıyla anı bize yansıtıyor. Fotoğrafı çekerken onunla bütünleşiyor ve birçok duyguyu bizlere aktarıyor. Fotoğraf geçmişle gelecek arasında çok sağlam bir bağ. Bu eserlerle geleceğe çok değerli bir arşiv bırakmış olacağız.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
UNESCO Dünya Mirası Muğla farkındalık ve kapasite oluşturma eğitimi başladıÖnceki Haber

UNESCO Dünya Mirası Muğla farkındalık ve...

Marmaris ve Datça’da 118 düzensiz göçmen kurtarıldıSonraki Haber

Marmaris ve Datça’da 118 düzensiz göçmen...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar