İstanbul
DOLAR23.3751
EURO25.2046
ALTIN1474.4

Muğla'dan Antik Çağ’daki bilginin merkezine ziyaret                                                                            

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Muğla'dan Antik Çağ’daki bilginin merkezine ziyaret                                                                            
Abone ol
Muğla Büyükşehir Belediyesi Kitap Kulübü üyeleri Efes Antik Kenti’nde bulunan antik çağın üç önemli kütüphanesinden biri olan Celsus Kütüphanesi'ni ziyaret etti. 

 

Mustafa SARIİPEK/MUĞLA
Muğla Büyükşehir Belediyesi Kitap Kulübü üyeleri Efes Antik Kenti’nde bulunan antik çağın üç önemli kütüphanesinden biri olan Celsus Kütüphanesi'ni ziyaret etti. 

59. Kütüphane Haftası nedeniyle Muğla Büyükşehir Belediyesi Kitap Kulübü üyeleri Efes Antik Kenti’nde bulunan antik çağın üç önemli kütüphanesinden biri olan Celsus Kütüphanesi'ni ziyaret etti.
Geziye Büyükşehir Belediyesi’nin daveti ile Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü'nden Prof. Dr. Bülent Yılmaz da eşlik etti. Bilginin merkezi olan kütüphanelerin ve kitabın toplumların, uygarlığın, bilimin gelişmesindeki önemini tartışan Kitap Kulübü üyeleri Efes antik kentini de gezdiler.
BÜLENT YILMAZ: KENTLER KÜTÜPHANELERİ İLE ÖVÜNMELİ
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin daveti ile Efes Antik Kenti ve Celsus Kütüphanesi gezisinde kitap kulübü üyeleri ile buluşan Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü'nden Prof. Dr. Bülent Yılmaz kent kültürünün oluşması için kütüphanelerin çok önemli olduğunu söyledi ve kitabın, okumanın, bilginin hayatın yapı taşı olduğunu belirtti. Bülent Yılmaz; “okuma ve kütüphane hem bireysel hem toplumsal düzeyde gelişmişlik göstergesidir hayatımızın temel yapı taşıdır. Okumak ve kütüphane insanın zihinsel becerilerini, kapasitesini geliştirir, ruhunu besler, kültürel gelişimine katkı sağlar. Bu anlamda belediyelerin okuma kültürünün gelişiminde sorumlu olduğunu düşünüyorum. Bunun nedeni her kentin kent kimliği olması” dedi.
“KENT KİMLİĞİ O KENTİ TANIMLAR, TARİF EDER”
Müze, tiyatro, sergi salonu ve kültür merkezleri çok önemli kuruluşlar olduğunu belirten Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kimliğin en önemli parçası da kültürel yanıdır. Tarih boyunca önemli kentlerin, uygarlıkların önemli kütüphaneleri olmuştur. Muğla’nın kent kimliği, kültürünü oluşturmak için kütüphanelerin de olması gerekir. Kentler kütüphaneleri ile övünür. O yüzden Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin kütüphaneler kurmasını, kütüphanecilik mesleğine gönül verenleri çalıştırmasını son derece değerli buluyorum ve teşekkür ediyorum.”
Kitap Kulübü üyesi Pervin Atar da Efes Antik Kenti gezisinde kitap kulübünün Muğla’nın kültürel, sosyal yönlerine çok uygun olduğunu, Büyükşehir’in konserlerle, tiyatrolarla yaptığı etkinliklerle insanlara kültür aşıladığını, Muğla’nın bu yönü ile gurur duyduğunu söyledi.
BELEDİYELER SADECE YOL YAPMIYOR

Bilge Kağan Uzun belediyelerin sadece yol yapmadığını, bunun yanında toplumun temelinde toplumu ileriye götürecek kültürel etkinlikler de yapması gerektiğini söyledi ve Celsus gezisi ile yıllardır hayalini kurduğu bir ortam içerisinde olduğunu belirtti.
Kitap Kulübü Üyesi Feride Tıkız ise Efes Antik Kenti, Celsus Kütüphanesi gezisinin kendi geçmişleri, değerleri ve kitaplarla birleşince çok anlamlı olduğunu söyledi.
 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Anadolu Üniversitesi yüzme seçmelerine ev sahipliği yaptıÖnceki Haber

Anadolu Üniversitesi yüzme seçmelerine e...

Seçimlere giderken, tehdit ve şiddet yeniden sahnedeSonraki Haber

Seçimlere giderken, tehdit ve şiddet yen...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar