İstanbul
DOLAR18.8288
EURO20.2235
ALTIN1131.8

Muğlalı üretici: Çiftçiyi hor gören gıdayı zor görür

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Muğlalı üretici: Çiftçiyi hor gören gıdayı zor görür
Abone ol

Mustafa SARIİPEK/MUĞLA

Muğlalı üretici, pazarcı ve tüketici pahalılık ve alım gücünün düşüklüğünden yakındı. Vatandaşlar “artık alacağımız sebze ve meyvenin yarım kilosunun kaç lira olduğunu sorarak ancak alabiliyoruz” dedi. “Sürekli mazot çıktı, benzin çıktı deyyolar ama gelen giden yok” diyen üretici Fatma Küçükkasap, “çiftçiyi hor gören gıdayı zor görür” ifadelerini kullandı. 

Muğla’nın Seydikemer ilçesindeki üretici, pazarcı ve tüketici pahalılık ve alım gücünün düşüklüğünden yakındı. Vatandaşlar “artık 3’er 4’er kilo meyve alma dönemi bitti. Şimdi alacağımız sebze ve meyvenin yarım kilosunun kaç lira olduğunu sorarak ona göre alış veriş yapıyoruz” dedi. “Sürekli mazot çıktı, benzin çıktı deyyolar ama gelen giden yok” diyen üretici Fatma Küçükkasap, “çiftçiyi hor gören gıdayı zor görür” ifadelerini kullandı.
CHP ilçe örgütü ile birlikte semt pazarını gezen CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin pazarcılarla geçen konuşmaları SÖZCÜ’ye aktardı.
GÜBRE, İLAÇ, MAZOT ÇİFTÇİYİ ÖLDÜRECEK
Gübre atamadığı için lahananın küçük kaldığını belirten üretici Fatma Küçükkasap, gübre çuvalının bin liraya alınmasına isyan ederken, gübre olmayınca mahsulün olmadığını, mahsul olmayınca çiftçinin olmayacağını, çiftçi olmayınca da insanların aç kalacağını söyledi.  Üretici Küçükkasap, “ağacımız var, taşımız var. Gübre atamayınca böyle ufacık ufacık oluyor sebzeler. Gocaman gocaman olacaktı bunlar, olmuyor. Bir milyara (bin lira) bi gübre çuvalı alınır mı? Bakın göreceksiniz, bir gün artık çiftçiyi göremez olacaklar.. Pazarcılar gelemeyecek, hale de mal gönderemeyecek, herkes elini koynuna sokacak böyle oturacak. Bütün memurlar, çalışan kesim aç kalacak. Paran olsa ne olacak ki? Gıda, gelecek gıda. Çiftçi tarlada çalışacak. Hoş gerçi çalışacak insan da kalmadı. Gelmeyince pazara siz ne yiyeceksiniz? Mazot, mazotu unutmuşum” dedi. 
TÜRKİYE’DE MAZOT, BENZİN ÇIKTI DEYYOLAR AMA GELEN GİDEN YOK
Üretici Küçükkasap adeta tüm çiftçinin derdini yansıtırcasına içini dökerek CHP’li Girgin’e şunları söyledi: “Türkiye’de mazot çıktı deyyolar. Benzin çıktı deyyolar. Hani nerede? Gelen yok giden yok. Aslında giden çok da gelen yok. İşte bunlardan çok aciziz çookk. Devlet veriyor amma, devlet kendi kazancını vermiyor.” Girgin’in ‘Duyarlar mı sesinizi?’ şeklindeki sorusuna ise, “Ben bilmem, gelene anlatacan. Gelene derdimizi izah etcez, anlatacağız, anlarlarsa anlarlar. Anlamazlarsa biz böyle kara kürüme ot kazıp kazıp satacağız. Onunla idare edeceğiz” cevabını verdi.
FİYATLARIN YANINA YAKLAŞILMIYOR
Sebze ve meyve üretimin önemli merkezlerinden biri olan Seydikemer ilçesi semt pazarında bile fiyatların yanına yanaşılmıyor. 1 kilo domates 25 TL, patates 4 kilo 50, soğan 15, elma 15, ebegümeci 25 TL. Sivri, Kapya ve dolmalık biber 20, lahana tane 15 TL.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Köyceğizliler ayakta: Sığla ağaçları kesilmesinÖnceki Haber

Köyceğizliler ayakta: Sığla ağaçları kes...

Muğla’da yazdan kalma günlerSonraki Haber

Muğla’da yazdan kalma günler

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar