İstanbul
DOLAR27.3063
EURO28.8864
ALTIN1664.1

Muğla’ya 27 yeni itfaiye aracı alındı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Muğla’ya 27 yeni itfaiye aracı alındı
Abone ol

 

Mustafa SARIİPEK/MUĞLA
Muğla Büyükşehir Belediyesi 36 milyon 369 bin TL yatırımla 27 yeni itfaiye aracını filosuna kattı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, il genelinde yangınlardan trafik kazalarına, sel baskınlarından çeşitli kurtarma operasyonlarına kadar daha etkin ve daha hızlı müdahalede bulunabilmek için 36 Milyon 369 bin TL yatırımla filosuna 27 yeni itfaiye aracı satın alındı. Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “İtfaiye’nin orman yangınlarına müdahale etmek gibi bir yetki ve görevi yok. Biz sadece lojistik destek veriyoruz” dedi.
Muğla’da 13 ilçe 569 mahallede 482 personel ile görev yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak için araç filosunu genişletmeye devam ediyor.
YENİ İTFAİYE ARAÇLARINDAN YÜZDE 102 TASARRUF SAĞLANDI
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin, kur artışı öncesinde yaptığı itfaiye araçları alımlarında, araçların herhangi bir fiyat artışından etkilenmesini önlemek için yapılan çalışma sayesinde bugünkü fiyatlara oranla yüzde 102 tasarruf sağlandığı açıklandı. Her türlü kaza ve kurtarma, olası depremlerde göçük, toprak kayması gibi olaylara müdahale edilebilecek ekipmanlarla donatılan Büyükşehir Belediyesi’nin yeni itfaiye araçları şunlardan oluyor:
* 2 adet Tam Donanımlı İtfaiye Afet ve Kaza Kurtarma Aracı, 
* 4 adet 7 bin litre Su Taşıma Kapasiteli İtfaiye Arazözü, 
* 3 adet 18 bin litre Su Taşıma Kapasiteli İtfaiye Arazözü, 
* 3 adet 6 bin litre Su Taşıma Kapasiteli İtfaiye Arazözü, 
* 4 adet 6 bin litre Su Taşıma Kapasiteli Çift Kabinli İtfaiye Arazözü, 
* 3 adet 11 bin litre Su Taşıma Kapasiteli 6x4 İtfaiye Arazözü, 
* 3 adet 3 bin litre  Su Taşıma Kapasiteli Dar Alan Müdahale İtfaiye Arazözü, 
* 5 Adet Hidrolik Merdivenli İtfaiye Arazözü Yapılmak Üzere Şasi Kamyon olmak üzere toplam araç sayısı 167.
8 YILDA 110 ARAÇ SAYISI 167’YE ÇIKTI
İtfaiye teşkilatında çalışan personelin İtfaiye Haftasını kutlayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, İtfaiye filosunu genişletmeye ve yenilemeye devam ettiklerini söyledi. Başkan Gürün, “Geldiğimiz günden itibaren ilçelerden devraldığımız araçların yaşları ve kapasiteleri itibariyle bazı zafiyetler vardı. 2014 yılında 110 araç bulunurken bugün167 aracımız var. Bu kapsamda 11 Büyükşehir belediyesi arasında araç sayısı bakımından İstanbul’u, Ankara’yı, İzmir’i ve diğer illeri göz önüne aldığınızda 5’nci sıraya geldik. İtfaiye yönetmeliğine göre asgari araç sayımızın sadece 49 olması gerekli. Ancak biz şu anda bu sayıyı 167’ye çıkardık. Çünkü Muğla’nın coğrafyası İstanbul’un 2 buçuk katı büyüklüğünde. Biz bütün araçlarımızla yangına en kısa sürede ulaşmak durumundayız. Bu bakımdan araç sayımızı arttırıyor her bölgede etkin ve yetkin hale getirmeye çalışıyoruz” dedi.
“KIRSAL MAHALLELERİMİZE 151 ADET TANKER DAĞITTIK”
İtfaiye teşkilatı olarak 13 ilçede 25 istasyonda görev yaptıklarını vurgulayan Başkan Gürün, şunları söyledi:
“Orman köylüsü olarak ormanla iç içe yaşayan köylerimiz var. Dolayısıyla ilk müdahale bazı köylere ulaşmak mesafe olarak uzun olduğu için mahalle muhtarlıklarımıza 151 adet 3 tonluk tankerler dağıttık. Bu araçlarımız ilk yangın çıktığı anda anında müdahale edecek ve diğer araçlar gelinceye kadar da o yangın büyümeden söndürülmesi sağlanacak. Bu tankerlerimizin sayısını arttırmaya devam ediyoruz. Çünkü ilimizin yüzde 68’i orman ve köylülerimizin de büyük kısmı orman köylüsü. Onların ve ormanların açan ve mal güvenliğini korumamız gerekiyor.  Bütün bunlar erken tespit ve yerinde müdahale kuralıyla hareket ediyoruz.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gençler için içerik yazarlığı atölyesiÖnceki Haber

Gençler için içerik yazarlığı atölyesi

Özgür Aras'la Baş Başa"nın konuğu Ece Seçkin olduSonraki Haber

Özgür Aras'la Baş Başa"nın konuğu Ece Se...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar