İstanbul
DOLAR18.5425
EURO17.7848
ALTIN968.36

Önlem alınmazsa aşırı sıcaklar en büyük sorun olacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Önlem alınmazsa aşırı sıcaklar en büyük sorun olacak
Abone ol

Mustafa SARIİPEK/
“İklim İçin Türkiye” topluluğu, “Aşırı sıcaklar yeni normalimiz olmasın” başlığı altında “Sıcak Havayla Mücadele Birimleri Kurulsun” diyerek imza kampanyası başlattı. Aktivistler önlem alınmadığı taktirde aşırı sıcakların gelecekteki en büyük başa bela sorunumuz olacağı görüşünde. 

 

Türkiye'de iklim adaleti için mücadele eden liseli ve üniversiteli iklim aktivistlerinin kurduğu “İklim İçin Türkiye” topluluğu, aşırı sıcaklar yüzünden bu yıl Avrupa’da 1.700’den fazla insanın ölmesi üzerine imza kampanyası başlattı. “Aşırı sıcaklar yeni normalimiz olmasın” başlığı altında “Sıcak Havayla Mücadele Birimleri Kurulsun” diyerek başlattığı imza kampanyasına büyük ilgi gösterildi. 10 bin imza istenen kampanyada kısa sürede 8 bin 35’e ulaşıldı. Aktivistler önlem alınmadığı taktirde aşırı sıcakların gelecekteki en büyük başa bela sorunumuz olacağı görüşünde.

İSTANBUL’DA 14 GÜNDE 419 KİŞİ SICAKTAN ÖLDÜ

 “Yaşadığımız kentlerde sıcak hava dalgalarını her geçen yıl daha şiddetli hissediyoruz. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere sıcak dalgalarının hissedildiği tüm şehirlerde sıcak hava dalgaları ile mücadele birimleri kurulmasını istiyoruz” ifadeleriyle başlatılan kampanyanın açıklamasında, “İklim krizinin bir sonucu olan sıcak hava dalgaları günlük yaşantımızı sağlıklı sürdürmemizi engelliyor. Sıcak hava dalgalarından hem fiziksel hem ruhsal olarak etkileniyoruz. İstanbul’da 2015, 2016 ve 2017’nin yaz aylarında toplam 14 gün süren sıcak dalgalarına bağlı olarak 419 kişinin öldüğü hesaplandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü raporlarına göre, 2020 yılı 1971’den bu yana gerçekleşen 3. en sıcak yıl oldu.
NOAA uydu verilerine göre, 2021 Temmuz ayı, ölçümlerin yapılmaya başlandığından bu yana en sıcak Temmuz ayı olarak belirlendi” denildi.

2099’A KADAR YAZ SICAKLIĞINDAKİ ARTIŞ ORTALAMA 6 DERECEYİ AŞABİLİR

Aktivistler, “TBMM Küresel İklim Değişiklinin Nedenleri ve Alınacak Önlemleri Araştırma Komisyonu’nun İklim Değişikliği raporuna göre, Türkiye’de 2099’a kadar yaz sıcaklığındaki artış ortalama 6 dereceyi aşabilir ve  yağışlar yüzde 60 azalabilir” raporunun göz önünde bulundurulmasını da isteyerek açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“İklim krizinin en yıkıcı etkilerinden biri sıcak hava dalgaları. Artan sıcak hava dalgalarında, özellikle kentlerde beklenenin üzerinde ölüm olur ve hastalıklar artar. İklim krizi küresel bir sorun ve Türkiye en savunmasız ülkelerden biri. Kentler dünyadaki enerji tüketiminin ve sera gazı salımlarının yaklaşık yüzde 70’inden sorumlu olduğu gibi iklim krizine karşı savunmasız. Bu durum hem iklim krizinin sorumlusu olan karbon emisyonlarının sıfırlanması konusunda kentler için kararlı yol haritası oluşturulmasını hem de kentlerimizi iklim krizine hazırlamayı gerektiriyor.” 

İSTANBUL’DA 2040 YILINDA NET SIFIR EMİSYON DÜZEYİNE ULAŞACAĞINI AÇIKLANDI 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2040 yılında net sıfır emisyon düzeyine ulaşacağını açıkladığı da belirtilerek, “Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri’nin henüz karbon nötr hedefi yok. Karbonsuz bir düzene geçerken, kentlerimizi bu krizin yıkıcı etkilerine hazırlamalıyız. Sıcak dalgalarını sıcaklar nefesimizi kesecek düzeye gelmeden önce konuşmalı, kararlı ve kapsamlı planlamalar yapmalıyız. Yaşadığımız kentlerde krizin neden olduğu sıcak hava dalgalarına karşı mücadele etmeye mecburuz. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi yapılaşmanın fazla olduğu kentler, ısı adası olma özelliğinden dolayı, sıcak dalgalarının etkilerini daha fazla hissetmemize neden oluyor. Hem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hem de Büyükşehir Belediyeleri’nin görevlerinden biri, kentlerde sürdürülebilir çevre uygulamalarıyla kentlerde sağlıklı yaşam koşullarının sağlanmasıdır” ifadelerine yer verildi.

BİR DİZİ TEDBİRLER ALINMALI

Kampanyanın devamında ise şu düşünceler yer aldı:
“İklim krizine karşı eylem planlarının sıklıkla konuşulduğu bugünlerde, ilgili paydaşların katılım göstereceği İklim Şurası ve büyükşehir belediye başkanlarından taleplerimiz var! Sıcak hava dalgalarının kentlerdeki etkisini düşürmek için;
* İnşaat malzemelerinin incelenmesi,
* Yollar ve binaların ısıyı yansıtan malzemelerle ve karbon nötr olacak şekilde yeniden planlanması,
* Kentte yeşil alanların artırılması,
* Kentin belirli noktalarında az su isteyen ve endemik bitkilerle oluşturulmuş serin koridorlar yaratılması,
* Bina çatılarını ve bina yüzeyini serinletici peyzaj düzenlemeleri yapılması,
* Erken uyarı sistemleri kurulması,
* Sıcak dalgaları ve iklim krizinin bir etkisi olan kuraklıkla mücadele için binalarda yağmur suyu hasadını zorunlu kılması ve teşvik etmesi, gibi politikaları üretmesi ve uygulaması için, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile belediyelerin işbirliği içinde sıcak hava dalgalarıyla mücadele birimlerinin kurulmasını talep ediyoruz.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Az kaldı biz çözeceğizÖnceki Haber

Az kaldı biz çözeceğiz

Marmaris’te orman yangını kısa sürede söndürüldüSonraki Haber

Marmaris’te orman yangını kısa sürede sö...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar