İstanbul
DOLAR19.19
EURO20.8433
ALTIN1215.4

Prof. Ercan: Bütün dünyadaki kırıklar şu anda gıcırdıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Prof. Ercan: Bütün dünyadaki kırıklar şu anda gıcırdıyor
Abone ol
Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 7,6 büyüklüğündeki ikinci depremle ilgili, “Bu artçı değil, gerginliği biriktirmiş olan yeni bir deprem. Osmaniye Adana, Ceyhan ve Hatay olağanüstü yüksek deprem çekincesi olan yerler” dedi.

 

Mustafa SARIİPEK/
Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 7,6 büyüklüğündeki ikinci depremle ilgili, “Bu artçı değil, gerginliği biriktirmiş olan yeni bir deprem. Osmaniye Adana, Ceyhan ve Hatay olağanüstü yüksek deprem çekincesi olan yerler” dedi. Ercan ayrıca bu depremle dünyadaki bütün kırıkların gıcırdadığını da söyledi.
Deprem Bilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan 7,7 büyüklükteki depremin ardından meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremle ilgili olağanüstü bir durum yaşandığını belirterek, “Bu artçı değil, gerginliği biriktirmiş olan yeni bir deprem. Bundan sonra Osmaniye Adana, Ceyhan ve Hatay olağanüstü yüksek deprem çekincesi olan yerler” dedi. Ercan ayrıca bu depremle dünyadaki bütün kırıkların gıcırdadığını da söyledi.
TIPKI GÖLCÜK VE DÜZCE DEPREMİ GİBİ
Kahramanmaraş depremi ve sonrasında devam eden ikinci büyük deprem ile olağanüstü bir durum yaşandığını belirten Deprem Bilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan şunları söyledi: “M7,7'lik depremden sonra olan M7,6lık deprem artçı deprem filan değil,  irkitilmiş (İngilizce: induced earthquakes) bir depremdir. Normalde gerginlik eksikliğini gidererek burada bindirme yaparak 7,6 depremi oluşturdu. Yani bu bölgede gerginliği biriktirmiş olan yeni bir deprem. Bölgede olağanüstü bir durum yaşanıyor. Tıpkı 7,4’lük Gölcük depreminden sonra onun bindirmesiyle 7.2’lik Düzce depreminin olmasıydı. Bunun çok benzeri yaşandı.”
DÜNYADAKİ TÜM KIRIKLAR GICIRDIYOR
Bu depremin dünyadaki tüm kırıkları da harekete geçirdiğini ifade eden Ercan, “Bu iki deprem aslında bütün dünyayı sarsmış durumda. Tüm yeryüzünde böyle bir deprem işleyişi görülmedi. Tüm yer yukarıdaki kırıklar gıcırdıyor. Her an bir ülkede yeni depremler olabilir” dedi.
BUNDAN SONRA OSMANİYE, ADANA, CEYHAN VE HATAY'A DİKKAT
Kahramanmaraş depreminin önümüzdeki günlerde güneye kayacağını da sözlerine ekleyen Prof. Ercan, “Şu an için dünyanın en çekinceli deprem bölgesi Kahramanmaraş. Burayı pergelle çevreleyerek 250 kilometre bir alan çizilse bu bölgeler tehlike altında. Buradan sonra depremin güneye doğru kayacağını düşünüyorum. Yani, Osmaniye Adana, Ceyhan ve Hatay olağanüstü yüksek deprem çekincesi olan yerler. Tuncel,i Palu ve Bingöl taraflarında zayıf da olsa orta büyüklükte (M5-6) deprem olabilir” diye konuştu.
 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Soyer deprem yardımları için ilçe belediye başkanları ile buluştuÖnceki Haber

Başkan Soyer deprem yardımları için ilçe...

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete’den otelcilere çağrıSonraki Haber

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete’den...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar