İstanbul
DOLAR23.3751
EURO25.2046
ALTIN1474.4

“Seçim olmasa emeklinin semtine uğramazdınız”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Seçim olmasa emeklinin semtine uğramazdınız”
Abone ol
TBMM Genel Kurulu’nda emekli, gaziler ve geçici işçilerle ilgili torba kanunu görüşmelerinde konuşan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, iktidarın kaşığın ucuyla verince sandığı garantileyeceğini düşünen bir körlük içinde olduğunu belirterek “Seçim olmasa emeklinin semtine uğramazdınız” dedi.

 

Mustafa SARIİPEK/MUĞLA
TBMM Genel Kurulu’nda emekli, gaziler ve geçici işçilerle ilgili torba kanunu görüşmelerinde konuşan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, iktidarın kaşığın ucuyla verince sandığı garantileyeceğini düşünen bir körlük içinde olduğunu belirterek “Seçim olmasa emeklinin semtine uğramazdınız” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda emeklilerle, gazilerle ve geçici işçilerle ilgili torba kanunun görüşmelerinde söz alan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, iki Türkiye olduğunu, bir tarafta ucu bucağı olmayan bir savruklukla vatandaşın vergilerini savuran şahsım rejimi, diğer tarafta kıymayı ancak 100 gram alabilen sokaktaki vatandaş olduğunu söyledi. Girgin, “İktidar kaşığın ucuyla verince sandığı garantileyeceğini düşünen bir körlük içinde; bu kanun teklifi de bu körlüğün bir ürünü. Seçim olmasa emeklinin semtine uğramazdınız” dedi.
HANİ ENFLASYON KONTROL ALTINA ALINMIŞTI?
Üç aydan bu yana neyin değiştiğini soran CHP’li Girgin şunları söyledi: “Daha yılbaşında en düşük emekli aylığını 5 bin 500 TL yapmadınız mı? O zaman dediniz ki: ‘Hem geçmişin kayıplarını karşılıyoruz hem satın alma gücünü yükseltiyoruz, emeklilerin makûs talihini güldürüyoruz.’ Hani enflasyon kontrol altına alınmıştı, hani dar gelirli vatandaşların satın alma gücü yükselmişti? Son üç ayda çarşı ve pazardaki fiyat artışları ortada. Enflasyonu kontrol altına almadıkça vermiş gibi yaptığınız zamlar ertesi gün pul oluyor, pul!”
EMEKLİLERİ YOKSULLUĞA SİZ DÜŞÜRDÜNÜZ?
“2008 yılında getirdiğiniz ucube sistemle emeklileri yoksulluğa siz düşürdünüz” diyen Girgin, “Aylık bağlama oranını düşürdünüz, güncelleme katsayısını düşürdünüz, büyümeden pay vermeyi bıraktınız. Ücretli, çalıştıkça daha az emekli maaşı alır oldu sizin yüzünüzden. SGK'nin nimet külfet dengesini bozdunuz, çalışanların yarısından fazlası asgari ücretin altında emekli maaşı alır oldu. İddia ettiğiniz gibi, en düşük emekli aylığı 7 bin 500 TL olmuyor. 7 bin 500 liranın altındaki maaşlar Hazine tarafından 7 bin 500 TL'ye tamamlanıyor” ifadelerini kullandı.
İNCE HESAPLANMIŞ BİR AYAK OYUNUYLA YÜZ YÜZEYİZ
Burada ince hesaplanmış bir ayak oyunuyla yüz yüze olduklarını da sözlerine ekleyen Muğlalı vekil, “Denilebilir ki: Ha zam yapılmış, ha Hazine tamamlamış, ne fark eder? Maalesef, kazın ayağı öyle değil arkadaşlar. Burada da ince hesaplanmış bir ayak oyunuyla yüz yüzeyiz. Emeklinin kök ücreti değişmiyor. Temmuz’daki zam değişmeyen kök ücret üzerinde yapılacak, böylece emekli birkaç yıl 7 bin 500 TL'ye mahkûm olacak. En iyi bildiğiniz işi yapıyorsunuz, yoklukta herkesi bir araya getiriyorsunuz. Tüm siyasi hayatınız aldatmaca üzerine. Şu tabloya bakalım: Mevcut aylığı 6 bin TL olan vatandaş bin 500 lira fark alacak, 7 bin TL olan vatandaş 500 TL fark alacak, 7 bin 501 TL ve üzeri ne alacak? Sıfır çekecek arkadaşlar, sıfır. ‘Tüm emeklilere 2 bin lira artış sağlansın’ diye verdiğimiz önergeyi niye reddettiniz?” dedi. 
EMEKLİYE ÇALIŞMIYORSANIZ YAŞAMAYIN DİYORLAR
Öte yandan, emekli aylıklarının 7 bin 500 TL'ye tamamlanmasının sadece emeklilerin kendileri için geçerli olacağını hatırlatan Süleyman Girgin şöyle konuştu: “Dul ve yetimler kendi hisseleri oranında fark alacak. Örneğin: Ölüm aylığı alan emeklinin eşi 7 bin 500 TL değil, 5 bin 625 TL ücret alacak. Biliyoruz, seçim olmasaydı emeklinin semtine bile uğramazdınız. ‘Seçim kaybetsem de EYT'lilere zırnık yok’ diyenler nasıl ki eksikte olsa EYT'yi çıkarmak zorunda kaldıysa, aynı korkuyla şimdi emeklinin kapısını çalıyorlar.
Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği, 2018 yılında bin lira olarak ödenmeye başlanan emekli bayram ikramiyesi de bugün geldiğimiz noktada kuşa döndü. 2 bin lira bayram ikramiyesi emeklilere ‘Çalışmıyorsanız yaşamayın’ demektir. Kuşanmışsınız adaletsizliğin kılıcını, kırmadığınız dal yok ama bizim de biz sözümüz var, bu ülkeye bahar gelecek. Kimse 15 Mayısta doğan güneşte karanlıkta kalmayacak.”
 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Muğla’da çocuklara oyunla karışık trafik eğitimiÖnceki Haber

Muğla’da çocuklara oyunla karışık trafik...

Ataç İlk 10’da Yer AldıSonraki Haber

Ataç İlk 10’da Yer Aldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar