İstanbul
DOLAR19.1841
EURO20.841
ALTIN1215.5

Toplu taşıma araçlarında engelliliğe dayalı ayrımcılığa hayır

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Toplu taşıma araçlarında engelliliğe dayalı ayrımcılığa hayır
Abone ol
Muğla’nın Marmaris ilçesindeki engelli ulaşım kartı kullananlar için bazı şoförlerin rencide edici ileri geri konuşmaları sonrasında Engelli ve Aileleri Birliği Derneği basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “toplu taşıma araçlarında engelliliğe dayalı ayrımcılığa hayır” denildi.

 

Mustafa SARIİPEK/MUĞLA
Muğla’nın Marmaris ilçesindeki engelli ulaşım kartı kullananlar için bazı şoförlerin rencide edici ileri geri konuşmaları sonrasında Engelli ve Aileleri Birliği Derneği basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “toplu taşıma araçlarında engelliliğe dayalı ayrımcılığa hayır” denildi.

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki toplu taşıma araçlarında geçerli olan engelli ulaşım kartı kullananlar için bazı şoförlerin kartın okutulması sırasında rencide edici ileri geri konuşmaları sonrasında Engelli ve Aileleri Birliği Derneği basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “toplu taşıma araçlarında engelliliğe dayalı ayrımcılığa hayır” denildi.
“Sürekli olarak engelli bireylerimizden şikâyet aldığımız husus, son olarak 23 Ocak Pazartesi günü tekrarlanmış olması sebebiyle bu basın açıklamasını yapmak kaçınılmaz hâle gelmiştir” diyen Engelli ve Aileleri Birliği Derneği Genel Başkanı Tulgay Hasar şunları söyledi: “Uluslararası hukuk ve kanunlarımızın engellilere karşı her türlü ayrımcılığı yasaklamış olmasına rağmen özel toplu taşıma araç sahipleri ile şoförlerinin engelli bireylere yönelik rencide edici söz ve davranışlarda bulunmaları kanunlara aykırı olarak kurallaştırılmış bir uygulamasıdır.”
ARKADAŞLARIMIZ RENCİDE EDİLİYOR

Tulgay Hasar, yaşanan rahatsızlığı kısaca özetleyerek, “kalp ve damar rahatsızlığı engellisi olan arkadaşımız Selda Saraçbaşı  23 Ocak Pazartesi günü, Marmaris ilçe merkezinden Hisarönü Mahallesi istikametinde giden özel toplu taşıma aracı ile herkes gibi ulaşım ihtiyacını karşıladığı bir zaman diliminde engelli ulaşım kartını ulaşım aracı içindeki cihaza okuttuğu esnada şoför tarafından ‘yine kart mı okutuyorsun, yine siz misiniz?’ gibi incitici ötekileştirici ve rencide edici ifadeler ile sözlü bir saldırıya maruz kalmıştır” dedi.
ANAYASAYA AYKIRI
Anayasanın 10. maddesinin herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşit olduğunu hatırlatan Hasar, “TCK 122. maddesinde ırk, devlet, milliyet, renk, cinsiyet, engellilik, siyasi düşünce, felsefi inanç, din veya mezhep farklılığından kaynaklanan nefrete dayalı ayrımcılığı suç saymıştır:
* a)5378 sayılı Engelliler Kanunu Engellilerin insan onur ve haysiyetinin dokunulmazlığı temelinde, kendi seçimlerini yapma özgürlüğünü ve bağımsızlığını kapsayacak şekilde bireysel özerkliğine saygı gösterilmesi esastır. 
* b) Engelliliğe dayalı ayrımcılık yapılamaz, ayrımcılıkla mücadele engellilere yönelik politikaların temel esasıdır.  

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ENGELLİ HAKLARI SÖZLEŞMESİ NEDİR?
Birleşmiş Milletler Engelli Kişilerin Haklarına Dair Uluslararası Sözleşme engelli bireylere eşitlik, haysiyet, özerklik ve topluma tam katılım tanıyan ilk kapsamlı sözleşme olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Hasar, “sözleşme 21'inci yüzyılın ilk insan hakları belgesi olarak kabul edilmektedir. Engelli birey Selda Saraçbaşı’nun durumunu ilettiğim Marmaris Şoförler Odası Başkanımız sayın Bülent Kalaycı hassasiyetimize aynı hassasiyetle karşılık vererek konu ile ilgilendi.
Son zamanlarda engelli bireylere yönelik şiddet ve hakaret olaylarının artması, kanunlara rağmen engellileri toplumdan dışlamak maksadıyla yapılan uygulamaların hayata geçirilmesi tarafımızca kabul edilebilir şeyler değildir. Zira engelli bireyler; hiçbir engelsiz bireyin alay edebilecekleri, hor görecekleri, itip kakabilecekleri insanlar değildir. Engelli bireyler ile engelsiz bireyler arasında hiçbir fark yoktur. Unutulmamalı ki her sağlam bir insan potansiyel bir engelli adayı olduğunu unutmamalıdır. Her an bizim aramıza engelli olarak katılabilir. Engellilik bedensel değil kişilerin zihniyetine koyduğu bir engeldir” ifadelerini kullandı.
ENGELLİ BİREYLER TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI ÜCRETSİZ KULLANMIYORLAR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yaptığı yasal düzenleme çerçevesinde her ay bin 500 TL bakanlık tarafından her bir toplu taşıma aracı için rutin halde ödemeler yapıldığını da sözlerine ekleyen Başkan, “Yapılan bu ayrımcılık Anayasa’nın 10’uncu ve diğer eşitlik ilkesi maddelerine, tarafı olduğumuz BM Engelli Hakları Sözleşmesi’ne, İnsan Hakları Beyannamesi'ne, 5378 sayılı Engelliler Kanunu’na, Türk Ceza Kanunu’nun 122’nci maddesine göre suçtur” diye konuştu.
 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Avrasya tüneli'nin ülke ekonomisine 6 yıllık katkısı 1,2 milyar dolara ulaştıÖnceki Haber

Avrasya tüneli'nin ülke ekonomisine 6 yı...

Barış Manço’ya Saygı KonseriSonraki Haber

Barış Manço’ya Saygı Konseri

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar