İstanbul
DOLAR18.6421
EURO19.3415
ALTIN1055.3

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na Muğla soruları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na Muğla soruları
Abone ol

Mustafa SARIİPEK/MUĞLA

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2023 bütçesi görüşülürken CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla’da hala bitirilemeyen çok sayıda konuyla ilgili Bakan Adil Karaismailoğlu’na sorular yöneltti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2023 Bütçesi bu hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülürken komisyon üyesi ve CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Bakan Adil Karaismailoğlu’na Muğla ile ilgili sorular sordu. Girgin, Bakan’a Muğla’ya dair ulaştırma ve altyapı sorunlarını ve Bakanlığı ilgilendiren sektörlerdeki taşeron işçilerin kadro sorunlarını gündeme taşıdı.
Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kara yolları projelerinde yerel yönetim ve yereldeki kurumlardan ulaşım görüşü sorulması gerekirken bunun neden sorulmadığını belirten Girgin, Muğla’da uygulamaların büyük çoğunluğu yine yerel yönetimlerle organize olmadan ve gerekli etüt çalışmaları hazırlanmadan yapılmıştır. Kentte Sağlık Bakanlığınca yapılan bütün devlet hastaneleri kara yolları kenarında olmasına karşın kara yollarıyla bağlantısı sağlanmadan neden inşa edilmektedir? Bodrum, Milas Yatağan Devlet Hastanelerinin D330 Kara Yoluna bağlantısı, gerekli kavşak düzenlemeleri neden yapılamamaktadır?” dedi.
YERKESİK-DİRGEME KAVŞAĞI TRAFİK SIKIŞIKLIĞI YAŞIYOR
Menteşe ilçesinde Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan D550 Kara Yolu üzerinde yer alan ve Yerkesik-Dirgeme Kavşağı’nda turizm bölgesi olması sebebiyle devamlı trafik sıkışıklığı yaşandığını da belirten Süleyman Girgin şöyle konuştu: “Bununla birlikte, Toplu Konut İdaresi Başkanlığının İlk Evim Projesi kapsamında Akyaka ve Doğanköy Mahallelerinde toplu konut inşaatlarına yönelik planlama çalışmalarına başlanacağı belirtilmiş olup söz konusu yatırımların merkezle tek bağlantı noktası Yerkesik-Dirgeme Kavşağı olmasına karşın, bağlantı yollarıyla ilgili hiçbir çalışma yapılmamıştır.”
MİLAS ÇEVRE YOLU PROJESİ VE KAVŞAK YAPIMI ZAMAN BAŞLANACAKTIR?
CHP’li vekil, Milas Devlet Hastanesine ve yakınına yapılacak TOKİ yerleşkesine hizmet verecek yol bağlantısının durumunu da gündeme taşıdı. Girgin, “Milas ve Bodrum yönünden gelen vatandaşların kullanabilmesi için Bodrum Yolu üzerinde Milas TÜVTÜRK yanında Karayolları Genel Müdürlüğünce yapılması gereken kavşak projelendirilmiş ancak yapımına başlanmamıştır. Ne zaman başlanılacak ve bitirilecektir?
10 yıl önce projesi yapılmış, 3 yıl önce ihalesi tamamlanmış olan Milas Çevre Yolu Projesi'ne ne zaman başlanacaktır? Bu yolda özellikle kamyon ve araç yoğunluğu dolayısıyla özellikle yağmurlu havalarda çok büyük sıkıntılar meydana geliyor, bu konuda çalışmalar ne aşamadadır” diye konuştu.
BODRUM ÇEVRE YOLU TRAFİĞİ MEVCUT ALTYAPIYLA SÜRDÜRÜLEMİYOR
Corona salgını sonrası artan taleplerin de etkisiyle şehir içi trafiğiyle bütünleşen Bodrum Çevre Yolu trafiği mevcut altyapıyla artık sürdürülemez hâle geldiğini de hatırlatan CHP’li Girgin, “Bodrum Çevre Yolu'nun Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından bir an önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Bu konuda bir çalışmanız var mıdır?
Menteşe ilçesinde Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan D550 ve D330 Kara Yolu kesişmesinde yer alan Kötekli Kavşağı'nda yaşanan trafik sorunlarına yönelik Bakanlıkça yerinde birçok kez inceleme yapılmıştır ancak söz konusu kavşağa yönelik Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından talep edilen farklı seviyeli kavşak talebinin yatırım programına alınmış olduğu belirtilmesine rağmen herhangi bir çalışma başlatılamamıştır. Bu projeye ne zaman başlanacak ve ne zaman bitirilecektir?” dedi.
HANİ GÖCEK TÜNELİ ÜCRETSİZ OLACAK, KARABEL TÜNELİ BİTİRİLECEKTİ?
Muğla'da hizmet veren Göcek Tüneli’nin 960 metre olmasına karşın 15 lira gibi afaki bir ücret alındığının yanlışlığını da dile getiren Girgin şunları söyledi: “Buna karşın Göcek Tüneli'nin 3 kat büyüklüğüne sahip Selattin Tüneli'ni de içeren 119 kilometre uzunluğundaki İzmir-Aydın Otoyolu sadece 9,5 TL'dir. Hangi gerekçeyle fiyat politikaları birbirinden farklılık göstermektedir? Ayrıca her seçim zamanında Göcek Tüneli'nin ücretsiz olacağı seçim vaadi olarak kullanılırken neden hiç uygulamaya konulmamıştır?
Muğla'nın Fethiye ve Seydikemer ilçelerini Burdur ve Antalya illerine bağlayan Karabel mevkisindeki toplam 6 bin 720 metre uzunluğundaki Karabel Tüneli'nin bir kısmının yapımı tamamlanmış, kalan kısmın ise yapım süreci durmuştur. 300 milyon liralık yatırımı olan tünelin ne kadarının yapımı tamamlanmıştır? 2019'da tamamlanacağı söylenen tünelin yapım süreci neden durdurulmuştur? Tünel yapımından vazgeçilmiş ise bugüne kadar yapılan harcamaların miktarı nedir ve bu kamu zararının bedelini kim ödeyecektir?”
İŞTE DİĞER SORULAR

* Ortakent-Yalıkavak Tünel ve yolu neden halâ bitirilememiştir?
* Yatağan Geçiş Projesi olarak adlandırılan proje Ekim 2020’de başlamasına rağmen, Yatağan'ı ikiye bölen İnönü Bulvarı'ndan kentin iki yakası arasından geçişleri sağlayan garaj kavşağı kaldırılarak bir otoban hâline dönüştürülmüş ve geçişler sekteye uğramıştır. Bu proje şimdi nasıl düzeltilecektir, bedelini ve oluşan zararı kim karşılayacaktır?
* Seydikemer, Bekçiler, Kayabaşı mahallelerinden geçen yolda onlarca can kaybı oluyor, acil genişletilmesi için planınız nedir? Seydikemer, Sarıyer Mahallesi mevkisinde -heyelandan yıllarca- yol tek şeritlidir, bu konudaki önleminiz nedir? Seydikemer-Kaş yolu 10 yıldır bir arpa boyu ilerleyemedi, ne zaman bitirilecektir?
* Dalaman ve Milas-Bodrum Havalimanı'ndan Ankara başta olmak üzere diğer iller arasında sefer sayılarının çok yetersiz, bu konuda bir çalışmanız var mı?
* 53 havalimanında taşeron olarak bin 270 teknik personel, 3 bin 800 özel güvenlik görevlisi, 3 bin 319 temizlik görevlisi ne zaman kadroya alınacak?
* PTT işçileri ne zaman kadrolu olacak?
* Karayolları işçileri ne zaman kadroya alınacak?
* Ücretsiz taşıma desteği ne zaman arttırılacak?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dualarımız Kahraman MehmetçiğimizeÖnceki Haber

Dualarımız Kahraman Mehmetçiğimize

Nazlıaka, "Mücadeleyi büyütüyoruz"Sonraki Haber

Nazlıaka, "Mücadeleyi büyütüyoruz"

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar