İstanbul
DOLAR19.1841
EURO20.841
ALTIN1215.5

Uzman tabip kadro sayıları şoke etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Uzman tabip kadro sayıları şoke etti
Abone ol

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 4924 Sözleşmeli Personel Genelgesi yayınladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelgenin itiraf niteliğinde olduğunu ifade ederek, “Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine 92, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 91, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 72,  Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 66 uzman tabip alınacağını, Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel genelgesiyle duyurdu. Sağlıkta sözleşme olmaz demekten dilimizde tüy bitti fakat AK Parti  iktidarı yine bildiğini okumaya devam ediyor. Sağlıkta çöküşün mimarı AKP, küçük devlet hastanelerinin neredeyse tamamını sözleşmeli hekimle dolduruyor” dedi.

UZMAN TABİP KADRO SAYILARI ŞOKE ETTİ

Sağlık Bakanlığı, sözleşmeli personel düzenlemeleri içeren bir genelge yayımladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzalı genelgede küçük devlet hastanelerine ve doğu illerine açılan sözleşmeli uzman tabip kadro sayıları şaşkınlık yarattı. Hekimlerin serbest çalışma haklarının elinden alınması, muayenehanelere mühür vurulmasının yanı sıra sağlık sistemi şimdi de sözleşmeli sağlık personeli sayılarının artması sorunu ile karşı karşıya. CHP’nin Sağlık’tan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan uzman tabip sözleşmeli personel alımı listesine ilişkin şunları söyledi:

İTİRAF GİBİ GENELGE…

“Biz sağlık çalışanlarımızın sözleşmeli personel statüsünde olmalarına karşı çıktık ve bugüne kadar hep sağlıkta sözleşme olmaz görüşünü savunduk. Fakat sağlıkta çığır açtıklarını iddia eden AK Parti ve yönetenleri sağlık sistemini her geçen gün daha da geriye götürmekte yeminli gibiler. Hekimleri sözleşmeyle hâkimiyeti altında tutan bir anlayışla, vatandaşa nitelikli sağlık hizmeti verilemez. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı sözleşmeli personel listesi de bunun adeta bir itirafı niteliğinde. Mersin Şehir Hastanesi’ne 93, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine 92, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 91, Konya Şehir Hastanesi’ne 90, Kayseri Şehir Hastanesi’ne 88, Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 73, Erzurum Bölge Eğit im ve Araştırma Hastanesi’ne 72,  Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 66 uzman tabip alınacak. Bu demek oluyor ki; kadro sayılarının fazlalığına baktığımızda bu hastaneler adeta hekimsiz çalıştırılıyormuş. Buradan bunu anlıyoruz.”

SAĞLIKTA ÇÖKÜŞÜN MİMARI AKP

Bu genelgenin sağlığa değil sağlıkta çöküşe hizmet eden bir genelge olduğuna değinen Dr. Akkuş İlgezdi, “Sağlıkta çöküşün mimarı AK Parti , küçük devlet hastanelerinin neredeyse tamamını sözleşmeli hekimle dolduruyor. Erdoğan’ın hayali olan devasa şehir hastaneleri de sözleşmeli mantığından nasibini alıyor. Van, Erzurum, Diyarbakır illerimize baktığımızda bu illerdeki hastanede hiç uzman tabip yokmuşçasına sözleşmeli sağlık personeli kadrosu belirlenmiş. Bu kadar yüksek sayıda sözleşmeli hekime ihtiyaç duyulmasını hangi gerekçe ile açıklayabilirler” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hasta olduğunuzun farkında bile olmayabilirsiniz!Önceki Haber

Hasta olduğunuzun farkında bile olmayabi...

Denizlerimiz bu kadar mı önemsiz?Sonraki Haber

Denizlerimiz bu kadar mı önemsiz?

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar