İstanbul
DOLAR18.5431
EURO17.7622
ALTIN971.09
MUSTAFA SARIİPEK

MUSTAFA SARIİPEK

Mail: [email protected]

Fenerbahçe’nin macera aramasına gerek yok

Mustafa SARIİPEK
Bilmeyenler için yazayım yıllarca yurt içi ve yurt dışı Fenerbahçe’yi takip eden eski bir spor yazarıyım. 48 yıllık mesleğimde hem çok sayıda başkan ve hem de teknik direktörlerle çalıştım. Şampiyonlukların nefes nefese kovalandığı 1980 ve 1992’li dönemlerde acı tatlı çok sayıda anılar yaşadım. Şu an için belki Fenerbahçe’nin şampiyonluk kovalaması mümkün gözükmese de öz olarak var olma savaşında olmaları ve bunda da başarılarının tavan yapması çok önemli. Bana göre buradaki en önemli faktör İsmail Kartal. Yani Arap İsmail. Yani 10 yıl boyunca adam gibi adam olarak Fenerbahçe forması terleten insan. Bu nedenle diyeceklerim çok fazla.
Galatasaray’ı net bir galibiyetle, daha doğrusu bileğinin gücüyle 2-0 yenen futbolcular ve teknik heyeti kutlamak gerekir. Galatasaraylı futbolcular için sadece kaybetmek istemeyip ne yaptıkları belli olmayan bir oyuncu topluluğuydu demem yeterli olacak. Bir hafta boyunca Kerem konusu gündemi meşgul etti. Bu konuda bence Galatasaraylı ekip kendi kendini aldattı. 
Neden mi? 
Oynayacak mı? 
Oynamayacak mı? 
İki antrenman ile sahaya çıkartılmış olmak, daha doğrusu son günlerde yükselen adından yararlanmak için sahaya sürülmesi genç oyuncuyu etkisiz yaparak yıprattı. Eski tanıdığımız Kerem ile bugün sahaya çıkan Kerem arasında farkı maçı seyredenler gördü. Hatta takım 10 kişi oynadı desek abartı olmaz. Çünkü bilinen Kerem bu maçtaki Kerem değildi. 

ARAP İSMAİL ADAM GİBİ ADAM

Fenerbahçe muhabiri olduğum yıllarda tüm futbolcularla hem bire bir hem de aileleriyle çok güzel ilişkilerimiz vardı. Bu nedenle de 1980’li yıllarda top koşturan kadrolarla ilgili çok şey biliyorum. O dönem futbolcuların kişilik ve yapılarını çok rahat anlatabilirim. Bunlardan birisi de Arap İsmail. Hatta Arap(İsmail) ile o kadar çok da yurt içi ve yurt dışı anılarımız var ki anlatmakla bitmez. 
Arkadaşlar; “Amerika’yı yeniden keşfetmenin lüzumu yok” deyimine karşı olmamla birlikte şu anda yazacaklarım için “Cuk” oturuyor.
Ali Koç başkan olduğundan bu yana teknik heyet konusunda sürekli yanlışları oynadı, zaten kendisi de bunu kabul etti. Hatta geçenlerde de Aykut Kocaman (Onunla da uzun yıllar birlikte çalıştık ve muhteşem karakterli ve gerçekten futbolu bilen bir insan) ile yollarını ayırmakla hata yaptığını söyledi. Eski denenmişleri yeniden denediği için daha önce de Koç’u eleştirmiştim. İsmail Kartal için bu sözüm geçerli değil. Takımı bu hale getiren Kartal ile yola devam edilmelidir. 

İSMAİL KARTAL İLE NEDEN DEVAM EDİLMELİ?
Hiçbir teknik direktörün elinde sihirli değnek yoktur. Olması da mümkün değil. Ama gel gör ki İsmail Kartal’ın takımı nereden alıp nereye getirdiğine bakıldığı zaman belki de ilk kez Ali Koç’a “Riske girmeye gerek var mı?” diyebiliriz. 
Takımda dakika bulmakta zorlanan futbolcuları ana iskelete kazandırarak sürekli maç kazanan kim? 
Hani takımdan gönderilmesi bile düşünülen, hatta bunları kim aldı diyenlere rağmen sarı lacivertlilerin geçilmez orta sahası yapan Miha Zajc ve Miguel Crespo’yu kim yarattı? 
Hiç yoktan sağ bek olarak var edilen Bright Osayi-Samuel bence bugün Fenerbahçe’de sahanın en iyisiydi. Gelecekte bu mevkide transferde adını en çok duyuranlardan birisi olacak. 
Takım ciddi anlamda kişilik buldu. Futbolcular giydiği formanın gerçekte ne olduğunu anladıkları için cansiparane o formayı sonuna kadar ıslatmaya devam ediyor. İsmail’in gelmesiyle bütün futbolcular Fenerbahçe kimliğine yeniden ulaşıp kişilik kazandılar.

YENİ HOCA PARASINI ÇOK İYİ SATNROFORA HARCAYIN
Lafı artık uzatmanın bir anlamı yok. Daha önce denenmişlerde yanlışı oynayan Başkan Ali Koç bu kez denenmişi devam ettirirse yanlış olmaz. İsmail Kartal rüştünü zaten ispatlamıştı, şimdi bunu yineledi. Lafın özü bırakın yurt dışından şunu bunu getirmeyi. O ya da gelecek bu kişisi bu haldeki takıma artı ne verecektir? O gelecek hocaya verilecek bilmem kaç (çok) dolarlar ve transfer bütçeleri ayırmak yerine Arap ile masaya oturun, oralara harcayacağınız paralarla çok iyi bir golcü ile birlikte hocanın istediği mevkilere takviye yapın olup bitsin. Yeni macera aramanın anlamı yok.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar