İstanbul
DOLAR23.3751
EURO25.2046
ALTIN1474.4

Unutturulan Cennet Balıkdamı

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından olan, yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Sivrihisar Balıkdamı Kuş Cenneti yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Sakarya Nehri’nin oluşturduğu taşkın alanlarının günümüze dek kurumadan kalan en önemli örneği, Türkiye’nin en büyük sulak alanlarının başında gelen; dünyada göçmen kuşlar için batıdaki son durak özelliği de taşıyan Balıkdamı, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Kuraklık, kaçak avlanma, sazlık yangınları, çevre kirliği sebebiyle şehrimizin ve ülkemizin doğal güzelliklerinden biri olan, Balıkdamı için yetkililer çok geç olmadan harekete geçmeli.

Kuraklık ve kontrolsüz tarımsal sulama sebebiyle nehir yatağında su seviyesi sürekli düşüyor. Ertuğrul (Yakapınar) mahallesine ait Yakapınar Özü Vadisindeki binlerce dönüm tarım arazisi sulanamadığı için, ekilemiyor. Bölge halkı, geçmişte kendi tapulu arazileri sulama planlaması içinde olmasına karşın, Balıkdamı’nın korunması gerekliliğine inanmış ve sit sahasına rıza göstermeleri ile arazileri sulanamaz hale gelmiştir.

Bölge halkının talebi, Karabent Köprüsü’ne kurulacak regülatörle tarım yapılabilmesi ya da alternatif su kaynağı sağlanması ve Balıkdamı’nda doğal yaşamın sürekliliğidir. Su seviyesinin arttırılmasıyla doğal sulak alan, karakterini koruyarak, balık türlerinin artışı ve göçmen kuş popülasyonu artarken bölge tarla balıkçılığı merkezine dönüştürülerek bölge ile ülke ekonomisine de katkı sağlanacaktır.
 

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar