İstanbul
DOLAR18.8288
EURO20.2235
ALTIN1131.8

Deniz Turizm Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe Danıştay dur dedi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Deniz Turizm Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe Danıştay dur dedi
Abone ol

Mustafa SARIİPEK/MUĞLA

Deniz Turizm Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin iptali için Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı yürütmeyi durdurma davasında 6. Dairesi ile Danıştay’da yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Resmi Gazete’de 24 Şubat tarihli ve 31760 sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren Deniz Turizm Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe karşı Muğla Büyükşehir Belediyesi Cumhurbaşkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine dava açtı. Danıştay 6. Dairesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Yönetmelikte tüm deniz turizmi tesislerini kapsayacak şekilde otopark zorunluluğu bulundurulması hükmünü kaldıran ve “deniz turizmi tesisleri” ibaresinin kaldırılarak yalnızca “kruvaziyer gemi ilanları ve yat limanlarında” aranan nitelikler şeklinde belirlendi. Daha küçük ölçekli deniz turizmi tesislerini kapsam dışı bırakan 2. maddesi ile yat limanının çıpa seviyesine göre kapasitesinin en az yüzde 20’si ve yüzde 30’u oranında otopark ayrılması gerekliliklerini kapsayan 9. maddedeki bu hususların da kaldırılarak kapsamlarının daraltılması nedeniyle 5. Maddesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali talepli Büyükşehir Belediyesi dava açtı.
KIYILARDA YENİ YAPILAŞMA VE TRAFİK YOĞUNLUĞUNA DANIŞTAY DUR DEDİ
Danıştay 6. Dairesi19 Ekim tarihli kararı ile “Dava konusu düzenlemenin uygulanması, mevcut ya da yeni inşa edilecek deniz turizmi tesislerinin bulunduğu alanlarda yeni yapılaşmaların önünü açmak ve çevre tahribatına neden olmak gibi giderilmesi güç veya imkânsız zararların doğmasına neden olabilecektir. Bu durumda dava konusu düzenlemede hukuka uygunluk bulunmadığı, uygulanması halinde giderilmesi güç veya imkansız zararların doğmasına yol açacağı sonucuna ulaşılmıştır.” denilerek yönetmeliğin ilgili maddelerinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.
YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ
Yapılmak istenen düzenlemeyle, kruvaziyer liman ve yat limanları dışında kalan kıyı tesislerinin karayolu bağlantısı sağlama ve otopark bulundurma gibi bazı zorunlulukları ortadan kaldırılıyordu. Ayrıca mevcut yönetmelikte, tesislerin tekne bağlama kapasitesinin yüzde 30’una kadar çıkan oranlarda belirlenmiş otopark kapasitesi yeni yönetmelikle yüzde 10’a düşürülüyordu. Bu da yat limanları ve kruvaziyer limanların bulunduğu bölgelerde trafik yoğunluğunun ve otopark ihtiyacının artmasına neden olacaktı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Huzurevi sakinlerinin trafik bilgileri yenilendiÖnceki Haber

Huzurevi sakinlerinin trafik bilgileri y...

“Kurtulmuş'tan asgari ücret ve EYT açıklaması!Sonraki Haber

“Kurtulmuş'tan asgari ücret ve EYT açıkl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar