İstanbul
DOLAR18.8338
EURO20.2148
ALTIN1130.6

Ebe ve hemşireler üvey evlat mı?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ebe ve hemşireler üvey evlat mı?
Abone ol

Mustafa SARIİPEK/MUĞLA
Sağlık Bakanlığı 2023 Bütçe görüşmelerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya 27 bin aile sağlığı çalışanı ebe ve hemşirelere yapılan haksızlığı dile getiren CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “ebe ve hemşireler üvey evlat mı?”diye sordu.

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Sağlık Bakanlığı 2023 Bütçe görüşmelerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya 27 bin aile sağlığı çalışanı ebe ve hemşirelere yapılan haksızlığı sordu. Girgin  “ebe ve hemşireler üvey evlat mı?” dedi.
“27 bin aile sağlığı çalışanına teşvik ödemesi diye yüzde 3 oranında ödeme yapılacağız dediniz. Bu yüzde 3’ü neye göre kime göre belirlediniz?” diyen Girgin, “bu kriteri belirlerken koruyucu sağlık hizmetlerinin tamamını ebe ve hemşirelerin yerine getirdiği gerçeğini dikkate aldınız mı?” diye sordu.
TAVAN KATSAYISINA TAKILABİLECEKLERİNİ HİÇ DÜŞÜNMEDİNİZ Mİ?
Aile Hekimliği Sözleşmesi’nde aile sağlığı çalışanlarının tavan ödemesi hak edişin 1,5 katı olduğu halde, enflasyon, iş yükü ve hak kayıplarını görmezden gelindiğini de belirten Süleyman Girgin, şunları söyledi: “Destek ve teşvik alabileceklerini, tavan katsayısına takılacaklarını hiç düşünmediniz mi? Destek, teşvik, ek ödeme verdik dediniz. Aile sağlığı çalışanı ebe ve hemşirelerin kaçı bu ödemeleri alabildi? Adaletsiz ve iş barışı bozulan, görmezden gelinen ebe ve hemşireler sistemden kaçmaya başladı. Zaten yüzde 20 ebe ve hemşire eksiği olan aile hekimliği sistemi, bu kaçışlarla tıkanma noktasına gelecek, övündüğünüz koruyucu sağlık hizmetleri, bağışıklama hizmetleri kötüye gidecek, Türkiye’nin sağlıklı geleceği tehlikeli hale gelecektir.”
TEK KALEMDE EMEKLİLİĞE YANSIYAN HAK EDİŞ İSTİYORUZ
Muğla’da 302, Türkiye’de 26 bin aile sağlığı çalışanı ebe ve hemşirenin cevap beklediğini de sözlerine ekleyen CHP’li vekil, “ek ödeme, destek, teşvik diye şartlı ödeme yerine tek kalemde emekliliğe yansıyan hak ediş istiyoruz’  diyen sağlık emekçilerin isyanına kulak verin. Bununla ilgili verdiğimiz soru önergesinin takipçisi olacağız” dedi.

GİRGİN YAZILI SORU ÖNERGESİNDE ŞUNLARI SORDU

* 27 bin aile sağlığı çalışanına teşvik ödemesi diye yüzde 3 oranında ödeme yapacağız dediniz. Bu yüzde 3’ü neye göre kime göre belirlediniz? Bu kriteri belirlerken koruyucu sağlık hizmetlerinin tamamını ebe ve hemşirelerin yerine getirdiği gerçeği dikkate alındı mı?
* Aile Hekimliği Sözleşmesi’nde aile sağlığı çalışanlarının tavan ödemesi hak edişin 1,5 katı olduğu halde tavan katsayısına takılacaklarını düşünüp ona göre bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?
* Aile sağlığı çalışanı ebe ve hemşirelerin kaçı destek, teşvik, ek ödeme alabilmiştir?
* Adaletsiz ve iş barışı bozulan ebe ve hemşirelerin sistemden ayrılmasını önlemek için bir çalışmanız var mıdır?
* Zaten yüzde 20 ebe ve hemşire eksiği olan aile hekimliği sistemi, kaçışlarla tıkanma noktasına gelecek ve koruyucu sağlık hizmetleri, bağışıklama hizmetleri kötüye gidecek, Türkiye’nin sağlıklı geleceği tehlikeli hale gelecektir. Yapılan bu haksız adaletsiz ödemeyi ne zaman düzelteceksiniz?
* Muğla’da 302, Türkiye’de 27 bin aile sağlığı çalışanı ebe ve hemşirenin ek ödeme, destek, teşvik diye şartlı ödeme yerine tek kalemde emekliliğe yansıyan hak ediş alması için bir çalışmanız var mı?
* Tavan kat sayısının brüt ücretin 3 katı olacak şekilde düzenlenmesi yönünde çalışmanız var mı?

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
 “Ulaştırma Bakanına göre, bir görevli 117 km’lik tren hattını kontrol etmeli!”Önceki Haber

 “Ulaştırma Bakanına göre, bir görevli 1...

Mavi Miras'tan Muğla'ya ve Türkiye'ye Dünyanın En Büyük Tarihi Eser TopluluğuSonraki Haber

Mavi Miras'tan Muğla'ya ve Türkiye'ye Dü...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar