İstanbul
DOLAR27.2475
EURO28.8717
ALTIN1664.8

İlgezdi,"Kapodokya alan başkanlığı değil talan başkanlığı"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İlgezdi,"Kapodokya alan başkanlığı değil talan başkanlığı"
Abone ol
Kapadokya’da doğa ve kültür mirasımız Peri Bacalarına yönelik talan devam ederken, Kapadokya Alan Başkanlığı da usulsüz atamalarla talan ediliyor.


 


CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GAMZE AKKUŞ İLGEZDİ’DEN KAPADOKYA İSYANI: “KAPADOKYA ALAN BAŞKANLIĞI DEĞİL TALAN BAŞKANLIĞI!”

 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Kapadokya Alan Başkanlığının, Kapadokya Talan Başkanlığına dönüştüğünü ifade ederek, “Kapadokya yok edilirken birileri Kapadokya Alan Başkanlığı’na yandaşlarını doldurmanın derdinde! Liyakatsiz atamalarla Alan Başkanlığı tam bir Talan Başkanlığına dönüştü” dedi.

ALAN BAŞKANLIĞINDAN LİYAKATSİZ ATAMA

CHP Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Kapadokya Alan Başkanlığında yaşanan liyakatsizlikleri, mobbingi ve usulsüzlükleri Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Dr. Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a soru önergesi vererek, “Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Birol İnceciköz’ün Kapadokya Alan Komisyon Başkanı ve Alan Başkan Vekili olmasından sonra KPSS’siz ve mülakatsız personel alımı yapıldığını, yapılan alımlarda liyakatin uygulanmadığını” açıkladı.

AKRABAYA, EŞE, DOSTA ATAMA KIYAĞI

İnceciköz’ün kendi akrabasını, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürünün eşini ve 10’dan fazla kişiyi, liyakatsiz bir şekilde atadığını ortaya çıkaran Dr. Akkuş İlgezdi,  “Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürünün eşi, işe girdikten kısa bir süre sonra 1,5 yıl rapor almış, daha sonra da eşinin çalıştığı il olan Antalya’ya geçici olarak görevlendirilmiştir” dedi.

15 UZMAN İSTİFA ETTİ

Yaşanan liyakatsizliklerin yanında, kurum içindeki asıl uzmanlara mobbing yapıldığını kaydeden Akkuş İlgezdi, “Kapadokya’yı korumak için alanında uzman çalışanlar, sürekli olarak Alan Başkan Vekili İnceciköz tarafından mobbinge uğramaktadır. Mobbing yüzünden 15 uzmanımız istifa etmiştir” dedi.

ALAN DEĞİL TALAN BAŞKANLIĞI

İnceciköz’le ilgili kamuoyunda birçok şaibenin konuşulduğunun altını çizen Dr. Akkuş İlgezdi, “İnceciköz, Vekâleten Alan Başkanı olduktan sonra, belediyelerin izin taleplerini keyfi bir şekilde değerlendirmektedir. Belediyesine göre hareket eden İnceciköz, bazı belediyelerin izin taleplerine 3 gün içinde olumlu görüş verirken, bazı belediyelerin izin taleplerini de bekletmektedir. Yerel basındaki haberlere göre usulsüz turizm tesis izinleri de verilmektedir” dedi. Öte yandan Akkuş İlgezdi, Eylül ayında usulsüz bir şekilde personel alındığına da dikkat çekti.

DR. AKKUŞ İLGEZDİ, BAKAN ERSOY’A SORDU

Dr. Akkuş İlgezdi’nin, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesi ise şöyle;

1-Kapadokya talan edilirken, iş makinaları ile tarihi ve kültürel güzelliklere zarar verilirken Alan Başkanlığı ne yapmaktadır?

2-İnceciköz’ün, Kapadokya Alan Başkanlığı’na, Komisyon Başkanı olarak atanmasından sonra kaç personel alınmıştır? Bu personelin kaçı KPSS’siz atanmıştır ya da atanacaktır?

3-KPSS’siz yapılan ya da yapılacak atamalarda hangi kritere göre alım yapılmıştır? Bu kişiler Kapadokya Bölgesinin korunması alanında uzman mıdır?

4-KPSS’siz yapılan ya da yapılacak atamalardan kaçı başka illere görevlendirilmiştir? Bunun gerekçesi nedir?

5-Antalya’ya görevlendirilen personel, eşi İl müdürü olduğu için mi gönderilmiştir?

6-İnceciköz’ün Kapadokya Alan Başkanlığı’na,  Komisyon Başkanı olarak atanmasından sonra hangi belediyeler, hangi tarihlerde, hangi izin taleplerinde bulunmuştur? Bunların hangileri, hangi tarihte nasıl sonuçlanmıştır?

7-İnceciköz’ün Kapadokya Alan Başkanlığı’na, Vekâleten Başkan olarak atanmasından sonra hangi belediyeler, hangi tarihlerde, hangi izin taleplerinde bulunmuştur? Bunların hangileri, hangi tarihte nasıl sonuçlanmıştır?

8-Mobbing nedeniyle istifa eden 15 kişi olduğu göz önünde bulundurulduğunda Alan Başkanlığı hakkında bir soruşturma açmayı düşünmekte misiniz?

9-İnceciköz’ün Kapadokya Alan Başkanlığı’na Komisyon Başkanı olarak atanmasından sonra kaç turizm tesisine izin verilmiştir?

10-İnceciköz’ün Kapadokya Alan Başkanlığı’na Vekâleten Başkan olarak atanmasından sonra kaç turizm tesisine izin verilmiştir?

11-Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcılığı yapan ve bu görevi için haftanın 3 günü Ankara’da bulunmak zorunda olan İnceciköz, neden Alan Başkanlığına vekâlet etmektedir? Kapadokya için haftada 2 günlük görev süresi yeterli midir?

12-Bu konuda uzman kimse yok mudur da, 2 gün gelebildiği Kapadokya’da Birol İnceciköz Alan Başkanlığına vekâlet etmektedir?

13-İnceciköz’ün mevcut bakan döneminde Şube Müdürlüğünden gelerek, hızlı bir şekilde yükselerek devlet geleneğinde görülmemiş bir şekilde farklı illerde iki ayrı kurumu yönetmesindeki gerekçe nedir?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yonca’nın haremi!Önceki Haber

Yonca’nın haremi!

Ayvalık’a 15 milyon dolarlık yatırımSonraki Haber

Ayvalık’a 15 milyon dolarlık yatırım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar