İstanbul
DOLAR23.3751
EURO25.2046
ALTIN1473.7

Karadeniz’deki doğalgaz için yabancı şirketlerle pazarlık mı yapılıyor?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Karadeniz’deki doğalgaz için yabancı şirketlerle pazarlık mı yapılıyor?
Abone ol

BTP Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül: Karadeniz’deki gaza büyük umutlar bağlanıyor ama orada da ExxonMobil ile, Shell ile Chevron ile oturulup pazarlıkların edildiği söylentileri var. Bunların gerçekleşmesi halinde bizim kendi topraklarımızdan çıkaracağımız doğalgazın da ithal doğalgazdan fiyat olarak bir farkı olmayacaktır

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül Türkiye’nin enerji politikasını değerlendirdi.

“Biz doğalgazı ithal ediyoruz ve bunu elektrik üretiminde kullanıyoruz. Bu ne demek? Elektrik faturalarımız dolar arttığı müddetçe, bu enflasyonik ortam devam ettiği müddetçe hızlı bir şekilde artarak devam edecek” diyen Şengül şöyle devam etti, “Bu sadece evsel tüketimle ilgili değil sanayicinin üretim yapmasıyla ilgili bir problemdir. Yani seramikçi, gübre fabrikaları, rafineriler, plastik sanayi vs. Buna dayalı olarak çalışıyor. Bunların hepsine otomatik zam gelmesi demektir. Bunun ithalatının güvenli olarak yapılmasını temin etmek önemli ancak bizim kendimizde bulunan doğalgazı biran önce hayata geçirmemiz lazım.”

Türkiye’nin rüzgâr enerjisi yabancı kontrolünde

“BTP’nin yıllardır söylediği Karadeniz’deki gaz sahalarının tekrar devreye alınmasıyla beraber oradaki gazın biran evvel karaya ulaştırılması gerektiğini ifade eden Fuat Şengül “Ancak bu yapılırken aynı hataların tekrar edilmemesi lazım” dedi ve şunları söyledi, “ Rüzgârdan elektrik üretimi Türkiye’de başladı ama bunun Türkiye’ye bir faydası yok. Niye? Bunu yabancılar işletiyor ve bize pahalı bir şekilde satıyorlar. Bu yüzden elektriği doğalgazdan almakla, rüzgârdan almak arasında hiçbir fark kalmadı. Niye? İkisi de ithal gibi, yabancılar işlettiği için” dedi.

“Bu kış çok ağır olacak”

Karadeniz’de bulunduğu söylenen doğalgaza dikkat çeken Fuat Şengül, “Karadeniz’deki gaza büyük umutlar bağlanıyor ama orada da ExxonMobil ile, Shell ile Chevron ile oturulup pazarlıkların edildiği söylentileri var. Bunların gerçekleşmesi halinde bizim kendi topraklarımızdan çıkaracağımız doğalgazın da ithal doğalgazdan fiyat olarak bir farkı olmayacaktır. Onun için biran önce milli yatırımların sadece ve sadece BOTAŞ ile veya Türkiye Petrolleriyle yürütülerek yabancıların araya katılmadan yapılmasında ve bu yatırımların devlet eliyle kendi topraklarımızda çıkan gazın ucuz bir maliyet olarak elektrik üretiminde ve tüketiminde kullanılması şartı var yoksa bu kış çok çok daha ağır şartlar altında vatandaşa ve sanayiciye yansıyacaktır” dedi.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Marmaris’te deniz kazası: 1 ölü 3 yaralıÖnceki Haber

Marmaris’te deniz kazası: 1 ölü 3 yaralı

Çin, karasal ekosistem karbon izlemesi için yeni bir uydu fırlattıSonraki Haber

Çin, karasal ekosistem karbon izlemesi i...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar