İstanbul
DOLAR23.3751
EURO25.2046
ALTIN1474.4

Piyasaların yönü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Piyasaların yönü
Abone ol
Geçen haftayı endeks hafif yukarı yönlü kapattı. Enflasyonist endişeler gölgesinde ve Rusya Ukrayna savaşı sebebiyle artan enerji fiyatlarının baskısında ileri yönlü enflasyon beklentileri de yukarı yönlü olmaya devam etmektedir.

BIST100… Geçen haftayı endeks hafif yukarı yönlü kapattı. Enflasyonist endişeler gölgesinde ve Rusya Ukrayna savaşı sebebiyle artan enerji fiyatlarının baskısında ileri yönlü enflasyon beklentileri de yukarı yönlü olmaya devam etmektedir. Yünanistan ile olan gerilim ve Suriye’de olabilecek olası bir operasyon ve kredi derecelendirme şirketlerinin negatif notlamaları yurtiçi riskleri yukarı yönlü etkilemeye devam etmektedir. TÜİK Haziran ayı enflasyonunu 4,95% olarak açıkladı ve yıllık bazda TÜFE 78,62% oldu.

 

USDTRY… Güne 17.95 TL seviyelerinde başlayan kur, yukarı yönlü seyretmektedir. Global enflasyonist endişeler gölgesinde yurtiçi enflasyonunda da yükselişin devam etmesi risk algısı olarak olumsuz bir etken olmaya devam etmektedir. ABD’de enflasyon rakalmları 2005’den beri en yüksek artışı kaydederek aylık bazda 1,3%, yıllık bazda ise 9,1%’e yükseldi. TCMB bu toplantısında da faizi sabit bıraktı. FED Temmuz ayı toplantısında faizi 75 baz puan artırıdı.

 

EURTRY… Türk Lirası, savaş ve enflasyonist baskıların gölgesinde parite yatay seyretmektedir. Sabah saatlerinde parite 18.37 TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

EURUSD… Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da pandemi endişeleri ve enerji bazlı enflasyonist endişeler devam etmektedir. Bu risklerin gölgesinde relatif olarak dolara karşı değer kaybını sürdürmekte olup, 1.00 seviyesinin altını test etti. Enflasyon halen en önemli risk unsuru olarak global bazda varlığını devam ettirmektedir. ECB 11 yıl sonra ilk kez 50 baz puan faiz artırımı yaparak 11 yıldır süren negatif faiz sürecine son verdi.

 

XAUUSD… Global bazda artan jeopolitik gerilim, altını tekrar yukarı yönlü ivmelendirmiştir. Global ekonominin toparlanamama riski hali hazırda bulunurken, Ukrayna-Rusya dışında olası jeopolitik riskler bu ihtimali güçlendirmektedir.

GLDGR… Jeopolitik riskler gölgesinde gram altınıda yatay seyrini sürdürmektedir. Savaş yönlü gidişat halen önemini korumaktadır. Sabah saatlerinde gram altın 1018 TL seviyelerini görmektedir.

 

BRENT… AB tarafında savaş sebebi ile enerji krizi olarak yansıması Brent petrolü güçlendirmektedir. OPEC tarafında üretim artışı ve arz sorunları ve Rusya tarafında jeopolitik riskler Brent Petrolü yukarı yönlü taşıma baskısını orta vadeli devam ettirmektedir.

 

S&P500… Son dönemde aşırı satış dalgasına maruz kalan endeks, jeopolitik riskler ve arz kaynaklı yüksek enflasyon görünümü risk unsuru olarak önemini korumaktadır. Endeks tarafında ise uzun süreli satış baskısı devam etmektedir. En son FED’in 75 baz puan faizi artırması piyasayı rahatlatmış gözükse bile mevcut riskler önemini korumaktadır.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Eskişehir artık lavanta kokuyorÖnceki Haber

Eskişehir artık lavanta kokuyor

İzmir’e yasa dışı sigar üreticilerine operasyonSonraki Haber

İzmir’e yasa dışı sigar üreticilerine op...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar